ROBOT SÜPÜRGE ALMAK İÇİN ON NEDENYerleri temizlemek için bir robot süpürge sahibi olmak artık lüks değil, gerçek bir ihtiyaç oluyor!

 

Ülkemizdeki evlerde genelde sert zemin uygulamaları halı ve kilim ile bütünleştiği için yerdeki kir, toz, tüy ve kırıntılar bizi çok rahatsız eder. Hele o mutfak masası çevresinde veya televizyonun karşısında yerlere dökülmüş olan yemek kırıntıları.. Sadece bunlar için bile robot süpürge almaya değer.


Şimdi robot süpürge almak için biraz daha neden sıralayalım dilerseniz..1- Robot süpürgelerin gövde yükseklikleri alçaktır..

Evet, çoğunun yüksekliği sadece 10 santimdir. Eğer bir robot süpürgeyseniz, incecik olmanız sizin için büyük avantajdır. Eşyaların altına rahatça girebilir, her yeri kolayca temizleyebilirsiniz. En son yatağınızın altını süpürmeye kalktığınızı hatırlayın! Kenara mı çektiniz, yoksa iki büklüm altına mı girmeye çalıştınız? Günümüzde normal elektrik süpürgeleri yere tam yapışan ve alçak yerleri de temizleyen aparatlara sahip artık ama bu sizin de yerlere eğilmenize, hatta sürünmenize sebep oluyor! Eğer bir robot süpürgeniz varsa böyle sorunlarınız olmaz, o kendi başına her yere girer, temizler, çıkar.2- Temizliğinizi programlayın!

Basit birkaç işlem ile çok kısa sürede robot süpürgenizi kendinize göre programlayabilirsiniz. Çoğumuzun evi robot süpürgenizin tek seferde kolaylıkla temizleyebileceği büyüklüktedir aslında. Tabii ki her evde robot süpürgenizin takılabileceği, sıkışacağı yerler olabilir. İnce yığın kablolar, odalar arasındaki eşikler veya çok alçak mobilyalar gibi. Ama bir defa yerini beğenince gerisini o halleder, hayatınızdan yer süpürme işini alıp götürür.3- Her gün süpürün!

İtiraf edin; kimse her gün elektrik süpürgesini, hortumlarını, kablosunu çıkartıp evini süpürmek istemez. Bir robot süpürgeniz varsa evinizi her gün, zahmetsizce süpürebilirsiniz. Evcil hayvanınız varsa, yerlerdeki tüyler ve kıllara kolaylıkla veda edersiniz. Astım veya alerjiniz mi var? Robotlar artık çok geniş HEPA filtreler ile havanızı da temizliyor. Fiziksel engelliler, yaşlılar, çalışan hanımlar ve bekar beyler için de robot süpürgeler hayatı kolaylaştırıyor.4- Seyretmesi harika!

Robotları seyretmek eğlencelidir. Çocuklar ve evcil hayvanlarınız içinse oynamaktan sıkılmayan bir oyun arkadaşıdırlar. Robot süpürgenizi odayı bir uçtan bir uca gezerken, mobilyalara hafifçe toslarken, odadan odaya geçerken, merdivenlerde son anda dururken ve evcil hayvanlarınızı dürterken seyretmek gerçekten çok hoştur. Düşünsenize.. yemek odanızın normal düzeni bir robot süpürgeniz için adeta golf sahası gibidir.

 


5- Havanız güzel olsun!

Ufak tefek diyebilirsiniz ama robot süpürgeniz çalışırken havanızı bile temizler. Geniş alanlı HEPA filtresi ile topladığı tozu kiri asla havaya saçmaz, tüm evi dolaşırken havanızı da temizler. Havalar nasıl olursa olsun, sizin havanız güzel olsun!6- Bir robotunuz olsun..

Artık 21. yüzyıldayız ve hepimiz yavaş yavaş “Jetgiller™” gibi yaşayacağız, bu kaçınılmaz! Şimdilik eve uçan bir araba ile dönmüyoruz ama en azından evimizi temizleyen akıllı bir robot süpügemiz var. Bu size hem zaman kazandıracak hem de sürekli temiz kalan eviniz size sağlık katacaktır. Teknolojiden kaçmayın!7- Evcil hayvan sahipleri!

Misafirlerinize tertemiz bir zemin sunmak istemez misiniz? Siz onları ağırlamak ile hazırlanırken robot süpürgeniz de kedinizin dökülen tüylerini temizlesin. Evde sürekli dolaşan tüy yumağı dostlarımızın sebep olduğu kirliliği temizlemek için uğraşmayın, Robot süpürgeler bir çırpıda yerleri tertemiz yapar.8- Robot süpürgeler kiri algılar ve yok eder..

Bir çok akıllı robot süpürge kirli bölgeleri otomatik olarak saptar, o bölgede daha fazla zaman harcar ve derinlemesine temizlik yapar. Bu özelliğinden dolayı evin her tarafını eşit biçimde temizler. Harita bazlı temizlik yapan bir robot evi daha çabuk temizler, eşyalara çarpmaz, kirli alanlarda aklını kullanır.9- Yeşilim yeşil!

Robotlar enerji tüketiminde o kadar cimridir ki şaşırıp kalırsınız. Normal bir elektrik süpürgesi saatte 1400W civarında enerji harcarken bir robot süpürge bunun yüzde ikisi ile çalışır. Enerji üretmek için harcadığımız doğal kaynaklar düşünülünce, A++ veya A+ düşük enerji seviyesi ile aynı işi yapan bir cihaza sahip olmak ve bu yolla doğanın korunmasına katkıda bulunmak gurur verici değil mi?10- Robotlar ile hayatınıza renk katın!

Neden kirli, pis ve zahmetli işleri yapmak zorunda olalım ki? Hele hele bunları kendi başına yapan bir robot varken? Bir elektrik süpürgesinin ardına takılıp saatlerce evi süpürmek yerine o zamanı sevdiklerinize ayırmak daha güzel değil mi? Robot çalışırken siz sevdiklerinize ve kendinize zaman ayırabilir, alışveriş yapabilir, arkadaşlarınızla buluşabilir, sinemaya gidebilirsiniz. Normal bir elektrik süpürgesi ile evinizi temizlerken, bunların hangisini yapabiliyordunuz?

 

 

Ali Tan Şerbetci

Makine Mühendisi

Roboticist, Hepsirobot.com ve Ara Robotik’in Kurucusu

ve Türkiye'de "Mobil Robot" sektörünün öncülerinden..