Robot süpürge alırken dikkat edilecek husular:

 

 1. 1. Eski bir robot almak istemezsiniz, ilk olarak satıcıya robotun üretim tarihini sorun ! Alacağınız robot mümkünse son 6 ay-1 yıl içinde üretilmiş olsun. Teknoloji ve robot özellikleri çok hızlı gelişiyor, unutmayın!

 

 1. 2. 500 USD altında satılan iyi bir akıllı robot bulduğunuzu düşünüyorsanız, bir daha düşünün ! Unutmayın alacağınız robot yüksek teknoloji içeren ithal bir ürün. Nasıl ki, iyi bir cep telefonunu çok ucuza alamıyorsanız, iyi bir akıllı robotu da çok ucuza alamamanız normal.

 

 1. 3. Robotunuzun ters istikamette (yani içeri doğru) dönen iki adet yan fırçası olsun! Bir adet yan fırçalı modeller toz ve kirleri bir taraftan toplarken, diğer taraftan dağıtır!

 

 1. 4. Robotu evde kullanacaksanız, HEPA filtre işin olmazsa olmazı! Evdeki alerjenleri, mikro organizmaları ve tozu bitiriyor!

 

 1. 5. Ayakkabı ile girilen ofisler için HEPA filtre kullanımı anlamsız. İyi bir hava filtresi yeterli olacaktır. HEPA filtre yerine; biri plastik diğeri kıl olan çift rulo fırçalı modelleri seçmeniz daha iyi! (Ev için tek rulo fırça yeterli, geniş toz haznesi ve hepa filtre için yer açılsın.)

 

 1. 6. Su haznesi ve ıslak paspas artık bir standart, paspas için ayrı bir robot almanıza gerek yok! (Düzenli ıslak mendil masrafı yapmak istemiyorsanız, ıslak mendilli modellerden uzak durun!)

 

 1. 7. Yüksek güçte çalışırken bile 3. Nesil bir temizlik robotunun sizi ve sevdiklerinizi rahatsız etmemesi için gürültü seviyesinin 55 desibelin altında olması beklenir! 60-65 desibellik yüksek gürültü seviyesi olan modellerden kaçının! (Desibel değerler doğrusal artmadığı için, 5-10 desibel farklar oldukça fazla bir gürültü seviyesi demektir.)

 

 1. 8. Robotunuzun en önemli parçası; emiş gücünü üreten motorudur. İyi bir fırçasız motorun boyutları küçük olmalı, yıllarca sorunsuz çalışmalı, enerji verimliliği yüksek (A++) olmalı ve gürültü seviyesi düşük (<55db) olmalıdır. Buna mükabil halı üzerinde etkin temizlik yapabilmesi için, düşük çalışma gücünde bile en az 1400 pa (paskal) emiş gücü üretebilmelidir! (Şuan için piyasanın en iyisi; Japon NIDEC marka motora sahip modelleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.)

 

 1. 9. Robotunuzun bataryası mutlaka Lityum-İyon olmalı! Lityum-İyon bataryalar; güvenli, verimli, uzun ömürlü ve çabuk şarj olurlar! (Ni-Ca bataryalar uzun şarj, bu mukabil kısa çalışma süresi, yangın ve patlama riski barındırdığı için kullanımını tavsiye etmiyoruz.)

 

 1. 10. Robotunuzun normal çalışma gücündeki çalışma süresi en az 2,5 saat (150 dakika) ve üzeri olmalıdır (paspas modunda robot emiş yapmazsa, çalışma süresi en az 6-7 saat olmalıdır). Robotunuzun sahip olacağı yüksek kalitede bir motor ve Lityum-İyon batarya ikilisi size 2,5 saat çalışma süresini garantileyecektir. Böylece robotunuz zorlanmadan oldukça geniş alanları bile tek seferde temizleyebilir.

 

 1. 11. Çok iyi bir konumlama özelliği sunan LAZER navigasyonlu modelleri tercih ederken dikkatli olmanızı öneririz. Sonuçta robotunuz otonom araçlar gibi yoğun araç trafiğine çıkmayacak! Bu modellerde, robot enerjisinin önemli bir bölümünü lazer sisteminin çalışmasına ve hassas konumlandırmaya ayırdığı için robotun temizlik yapmaya fazla enerjisi kalmayabiliyor! Lazerin perde ve tül gibi örtüleri bir engel olarak görmesi sonucu örtülerin altına girememesi sorununa ilave olarak, robotun gövde yüksekliğine bir de lazer kulesinin yüksekliğinin eklenmesi sonucu mobilyaların altına girememesi de ilave bir çıkmaz oluşturuyor! Bu çıkmazlar nedeniyle lazer navigasyonlu sistemler yavaş yavaş terk edilirken, en efektif çözümü sunan cayrolu navigasyon sistemleri ise diğer yandan hızla geliştirilmeye devam ediyor. Çok yeni bir teknoloji barındıran görüntülü (Visual) navigasyon sistemlerinin, pazar için hazır olup olmadığı ise tartışmalı başka bir konu!

 

 1. 12. Nesnelere temas etmeyen robotlar başta iyiymiş gibi görünse de, bazı mahsurlarından dolayı artık terk edilen bir teknolojiye sahipler. Yetişkinlerin duyma frekans aralığının üstünde yüksek ses frekansı kullanan bu robotlar da lazer navigasyon sistemleri gibi perde ve tül örtüleri bir engel olarak görür. Robot nesnelere temas etmediği için, mobilyalar ve duvarların dibinde zamanla temizlenemeyen 3-4 cm.lik bir toz kuşağı oluşur. Bu yüksek frekanslı ses sizi rahatsız etmese de, evinizdeki bebekler ve evcil hayvanlar aşırı rahatsız olurlar. Bebekler ağlamaya başlar, evcil hayvanlar hemen aşırı tepki vererek kaçışırlar. Alacağınız robotun Kızılötesi (yani Infrared) sensörlere ve ön kısmında bir adet hassas temas tamponuna sahip olmasını öneririz. Bu modeller mobilyalarınıza hafifçe temas edebilir. Bu nedenle robotun devirebileceği  biblo gibi nesneleri yerden kaldırmanız en iyisi.

 

 1. 13. Robotunuzun mobilya altlarına rahatça girebilmesi için yüksekliğinin 7 cm’i, sehpa ve sandalye bacaklarının arası gibi dar mekanlarda manevra yapabilmesi için genişliğininse 30 cm’i geçmemesine dikkat edin. Piyasada standart bir motora sahip olan robotların yüksekliği motorun boyutundan dolayı 9 cm’den aşağı değil. (Japon NIDEC motora sahip robotların yüksekliği 7 cm civarında oluyor.)

 

 1. 14. Robotunuzun mobilya altlarına girip çıkarken çizilmemesi ve evdeki çocukların veya evcil hayvanlarınızın robota kolay kolay zarar vermemesi için robotun üst kısmında çizilmeye dayanıklı cam gövde olmasına dikkat edin. Robotunuz çevresel etkenlerden zarar görmez ve her zaman ilk günkü şıklığında, tertemiz  size hizmet eder.

 

 1. 15. Konuşma fonksiyonu olan robotları tercih etmenizi öneririz. Robot çalışma sırasında size durumu ile ilgili sesli bilgi verecektir. Özellikle bir sorun olduğunda robotun durumu size rapor etmesi önemli olabiliyor. Dilerseniz rahatsız edilmemek için robotun konuşma fonksiyonunu kapatıp açabilirsiniz.

 

 1. 16. Evinizde WİFİ imkanı varsa ve eğer işte ve tatilde iken bile evinizdeki robotu kontrol etmek isterseniz, cep telefonu uygulaması olan modelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca, haftalık programlama, harita ve hd kamera izleme gibi bazı fonksiyonların yalnızca cep telefonu uygulaması aracılığı ile yapılabildiğini unutmayın.

 

 1. 17. Son olarak, robotunuzu kurumsal bir satıcıdan almanızı tavsiye ederiz! Robogil; yabancı ve yerli rakiplerinden farklı olarak; artık ayrı bir sektör olarak kabul edilen “Akıllı Robotlar” alanında uzmanlaşmak ve bu alandaki ihtiyaca yüksek ürün kalitesi, uygun fiyat politikası, bol çeşit ve son model ürünler ile cevap vermek maksadıyla kurulmuştur. Yurtdışından ithal edilerek tescilli “Robogil” markası adı altında satılan tüm ürünlerimiz, "TSE Uyumluluk Belgesi"ne sahiptir. Robogil ayrıca, “T.C. Ticaret Bakanlığı” tarafından verilen “Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi”ne de sahiptir. Bu belge kapsamında "2 yıllık garanti süresince" firmamız tarafından verilen; "Yetkili Teknik Servis" ve "Çift Yönlü Kargo" hizmetlerinin tamamı ücretsizdir. Robogil, ürünlerinin yüksek kalitesi yanında; "Yetkili Teknik Servis" hizmeti, uygun fiyatlı ve bol "Yedek Parça" hizmeti, kolay ulaşılabilir ve çözüm odaklı "Müşteri Hizmetleri" ile "Satış Sonrası Destek Hizmeti" sayesinde mevcut rakiplerinden ayrışmaktadır.