SIK SORULAN SORULAR

 

 

“ROBOGİL” MARKALI ÜRÜNLERİN CE BELGESİ VAR MI?

Robogil markalı tüm ürünler CE ve TSE uyumluluk belgeli olup, ürünlerimiz Türkçe Garanti Belgesi ve Kullanım Kılavuzuna sahiptir.

Ürünlerimize ait örnek bir “Garanti Belgesi”, “www.robogil.com” internet adresimizdeki “Teknik Destek” menüsünde bulunan “Garanti Belgesi” linki (https://www.robogil.com/garanti-belgesi) altında yayımlanmaktadır.

 

 

TSE UYUMLULUK BELGESİ NEDİR?

Birçok firma ürünlerini yabancı üreticilerin verdiği uluslararası CE belgesi ile satmaktadır.

Robogil, ithal ettiği tüm uluslararası CE belgeli ürünlerini satışa sunmadan önce uluslararası akrediteye sahip yerli test firmalarına test ettirerek, her bir ürün serisi için “TSE Uyumluluk Belgesi” almaktadır.

Robogil, “CE” belgeli tüm ürünlerine “TSE Uyumluluk Belgesi” almakla, ürünlerinin TSE standartlarına da uygun olduğunu onaylatarak ikinci bir kalite kontrolü ile ürün kalitesinden ödün vermemeyi amaçlamaktadır.

Ürünlerimize ait ilgili TSE Uyumluluk Belgeleri, “www.robogil.com” internet adresimizdeki “Teknik Destek” menüsünde bulunan “TSE Uyumluluk Belgeleri” linki (https://www.robogil.com/tse-belgeleri) altında yayımlanmaktadır.

 

 

SATIŞ SONRASINDA HİZMET VERİYOR MUSUNUZ?

Evet. Şirketimiz T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından verilen “Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi”ne sahiptir.

Şirketimize ait geçerli Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi, “www.robogil.com” internet adresimizdeki “Teknik Destek” menüsünde bulunan “Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi” linki (https://www.robogil.com/satis-sonrasi-hizmet-yeterlilik-belgesi) altında yayımlanmaktadır.

“Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi” kapsamında kolayca ulaşabileceğiniz Müşteri Hizmetlerimiz ile her zaman hizmetinizdeyiz.

 

 

“ROBOGİL” MARKALI ÜRÜNLERİN GARANTİ SÜRESİ NE KADAR?

Tescilli “Robogil” markasına sahip tüm ürünlerimiz 2 yıl gövde ve 6 ay pil garantisine sahiptir. (Garanti süresi başlangıcı fatura tarihidir.)

 

 

GARANTİ SÜRESİNCE HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDENİYOR MU?

Garanti süresince Teknik Servis hizmeti kapsamında bakım, onarım, parça değişimi ve çift yönlü kargo hizmetlerinin tamamı ücretsizdir, herhangi bir ücret talep edilmez. (Kullanıcı kaynaklı arızalar garanti kapsamı dışındadır.)

 

 

NASIL “TEKNİK SERVİS DESTEĞİ” TALEP EDERİZ?

Robogil Müşteri Hizmetlerine 0554 177 44 81 / 82/ 83 numaralı telefonlardan veya Robogil Teknik Servisine 0554 177 44 85 / 86 numaralı telefonlardan haftaiçi mesai saatlerinde kolayca ulaşarak destek talebinizi iletebilirsiniz.

Yetkili teknik servis personelimiz destek talebiniz ve ilgili ürün hakkında sizden detaylı bilgi alacak, yapılacak işlemler ve tahmini teknik destek süresi hakkında sizi bilgilendirecektir.

“Teknik Servis Desteği” talebi yaptığınızda veya yetkili teknik servis personelimizle irtibata geçtiğinizde, lütfen teknik servis kayıtları için faturanızda bulunan “Fatura Tarihi” bilgisini yetkili teknik servis personelimiz ile paylaşınız.

Faturanızı kaybetmişseniz, garanti süresinin hesaplanmasında satıcı firma veya şirketimizin kayıtları esas alınmaktadır.

 

 

ARIZALI ÜRÜNÜ TEKNİK SERVİSE NASIL GÖNDERİRİZ?

Arızalı ürününüzü günümüzde en uygun ve hızlı yol olan çift taraflı ücretsiz kargo hizmetimizi kullanarak Teknik Servisimize göndermenizi tavsiye ederiz.

Ücretsiz kargo hizmetimiz ile arızalı ürünü Teknik Servisimize göndermeniz durumunda, lütfen yetkili teknik servis personelimiz tarafından size özel iletilecek “Müşteri Kargo Numarası”nı belirterek ve hashas bir cihaz olan ürünün kargoda zarar görmemesi için orijinal çift karton kutusu içerisine koyarak kargolayınız.

Kargoda zarar görmemesi için, lütfen arızalı ürünü size iletilecek orijinal çift karton kutuya koyarak Yetkili Teknik Servisimize kargolayınız.

Teknik servisimiz tarafından 20 gün içerisinde arıza giderilemezse, yasal mevzuat gereği garanti kapsamındaki arızalı ürün yenisi veya benzer bir ürün ile değiştirilir. (Onarım süresince geçen zaman, garanti süresine eklenir.)

 

 

NASIL YEDEK PARÇA TEMİN EDEBİLİRİM?

“Robogil” markalı tüm ürünlerin orijinal yedek parçaları www.robogil.com sayfamızda bulunan “Yedek Parça” menüsü altındaki ilgili ürün serisi linkine (https://www.robogil.com/yedek-parca) tıklayarak, açılacak sayfalardan kolayca bulup uygun fiyata hemen satın alabilirsiniz.

Robogil, satışa sunduğu her ürün serisinin servis ömrü süresince gerekli olabilecek miktarda orijinal yedek parçayı stoklarında bulundurmaktadır.

Yalnızca, “Robogil” markalı orijinal yedek parçaların kullanımını öneririz.

 

 

ÜRÜNLERİN SERVİS ÖMRÜ NE KADAR?

Robogil markalı tüm ürünlerin servis ömrü 10 yıldır.

Robogil, garanti süresi sonunda ücret karşılığı verilen teknik servis hizmeti, bakım, onarım, parça değişimi ve çift yönlü kargo hizmetlerinin de Satış Sonrası Hizmetler’in devamı olarak süratle ve uygun fiyatla karşılanmasını amaçlamaktadır.

Satın aldığınız Akıllı Temizlik Robotu gelişmiş ve pahalı bir ürün olup, uzun yıllar güvenle size hizmet edebilmesi için geliştirilmiştir.

 

 

YILLIK PERİYODİK BAKIM HİZMETİ NEDİR?

Robogil ürünleri 2 yıllık garanti yanında 10 Yıllık Servis Ömrüne sahiptir.

Üzerinde hassas elektronik sensörleri, gelişmiş filtre sistemleri, yarım düzüneye yakın küçük elektirik motoru ve emiş fanı, lityum iyon pili, gelişmiş işlemcileri ve ana kartları bulunan ve hergün rutin olarak süpürge ve paspas işi yapan yüksek teknolojiye sahip akıllı robotların düzenli aralıklarla bakım görmeleri arıza oranlarını önemli ölçüde düşürmekte ve robotların etkinliklerinin ilk günkü gibi kalmasını sağlayabilmektedir.

Bu nedenle, firmamız benzeri az görünecek şekilde her yıl bir defa olmak üzere müşterilerine “Yıllık Periyodik Bakım Hizmeti” sunmayı “Satış Sonrası Hizmetlerin” devamı ve tamamlayıcısı olarak görmektedir.

Garanti süresi ve şartları dahilinde, 2 yıl süreyle her yıl bir defa olmak üzere (toplamda iki defa) “Yıllık Periyodik Bakım Hizmeti” kapsamında robotunuzu Teknik Servisimize tamamen ücretsiz olarak (çift yönlü kargo dahil) göndermenizi öneririz.

Garanti süresi ve şartları haricinde, servis ömrü boyunca yine yılda bir defa olmak üzere cüzi bir ücret karşılığında (2020 yılı ücreti çift yönlü kargo dahil 150 TL) Yıllık Periyodik Bakım Hizmeti”nden ücreti mukabili faydalanabilirsiniz.

“Yıllık Periyodik Bakım Hizmeti” kapsamında teknik servisimize gelen robotların genel bakım, temizlik ve fonksiyon testleri ile kontrolü yapılmakta, güncelleme ihtiyacı bulunan robotların yazılım güncelemeleri yapılarak robotunuz yenilenmiş olarak adresinize kargolanmaktadır.

 

 

AKILLI TEMİZLİK ROBOTU ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Yapacağınız teknik detay ve fiyat incelemesine ilave olarak, ürün satın alırken ilgilendiğiniz ürün internette bulunan güvenilir ve bilinen marketlerde satılıyor olsa dahi, biraz zamanınızı ayırarak satıcı firma hakkında da detaylı bir inceleme yapmanızı ve piyasa fiyatlarının altında indirim oranları gösterilerek ucuza satılan ürünlerde, ürünü uzun yıllar kullanacağınızı göz önünde bulundurularak;

  • CE ve mümkünse TSE uygunluk belgesine sahip ürünler satan,
  • Ürünlerine 2 Yıl Garanti Süresi veren,
  • Ürünle birlikte Türkçe Garanti Belgesi ile Türkçe Kullanım Kılavuzu sunan,
  • Gerektiğinde ürün iade, iptal ve değişim yapabilen,
  • Ürünün servis ömrü boyunca Teknik Servis Hizmeti, bol miktarda ve uygun fiyatlı Yedek Parça ve her zaman ulaşabileceğiniz çözüm ve müşteri memnuniyeti odaklı Müşteri Hizmeti sunabilen,
  • “Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi” sahibi olan,
  • Yurtdışından her çeşit ürün getirerek bunların arasında 1-2 model robot süpürge satmayı deneyenler yerine, “Akıllı Temizlik Robotu” sektörüne yatırım yaparak bu sektörde profesyonel faaliyet gösteren ve yalnızca “Akıllı Temizlik Robotu” satan, müşterilerine sürekli ve bol çeşit sunabilen,

 güvenilir ve kurumsal firmaları tercih etmenizi önemle tavsiye ederiz.

 

 

 

ROBOT SÜPÜRGELERİN ELEKTİRİK SÜPÜRGELERİNDEN FARKI NEDİR?

Robot süpürgeler, sizi yormadan ve vaktinizi almadan günde en az bir defa evinizin rutin ve otomatik olarak temizlenebilmesi maksadıyla geliştirilmişlerdir.

Elektirik süpürgelerinin ağırlıkları ve her gün kullanılmalarının fiziksel zorlukları karşısında, robot süpürgeler temizlikte önemli bir devrim yaratmaktadır.

Elektirik süpürgelerinin mevcut aparatları, hortum ve bağlantı noktaları üretilen emiş gücünde kaçak ve kayıplara neden olabilmektedir. Robot süpürgeler kompak dizaynları sayesinde herhangi bir aparat, hortum ve bağlantı noktası içermediği için, üretilen emiş gücü robotun altında çok kısa mesafede bulunan emiş ağzına kayıpsız olarak aktarılmakta ve HEPA filtre ve dönen çoklu fırça sistemleri yardımıyla halılar dahil tüm mekanlarda temizlikte yüksek etkinlik sağlanabilmektedir.

Robot süpürgelerin kolay kullanımı sayesinde halılarınızı, yatak ve mobilya altları dahil evinizin her köşesini günlük otomatik olarak temizlendiği için, evinizde tozdan ve kirden eser kalmaz, elektirik süpürgesini kullanma ihtiyacınız gün geçtikçe azalır.

Robot süpürgele, artık bir standart hale gelen su hazneleri ile ıslak paspas yapma özellikleri sayesinde evinizi ister halıları kaldırarak, ister halıların bulunduğu alanları harita üzerinde yasak alan olarak belirleyerek siler ve tertemiz yapar. Su haznesine ilave edeceğiniz iki çay kaşığı çamaşır suyu, sirke veya köpürmeyen zemin temizleme sıvısı sayesinde evinizin zeminleri bakteri ve mikroplardan arınır, dezenfekte olur.

Robot süpürgeler sayesinde evinizin tamamı hergün en az bir veya iki defa zahmetsizce düzenli olarak süpürülür veya paspaslanarak etkin olarak temizlenir. Temizliğini devamlı muhafaza edebilen ve mis gibi kokan hijyenik bir ortamda yaşamaya alışmanız mümkün olur.

Robot süpürgeler, elektirik süpürgesini açma ve kapama derdine son verir, gereksiz kablo ve aparatlarından sizi kurtarır, evde size daha fazla alan ve kendinize ayırabileceğiniz zaman sunar.

Robot süpürgeler, piyasada satılan en sessiz elektririk süpürgelerinden çok daha sessizdirler ve 55DB altındaki gürültü seviyeleri ile sizi ve aile bireylerinizi rahatsız etmeden sessizce çalışırlar.

Robot süpürgeler, elektirik süpürgesi kullanım ihtiyacınızı önemli seviyede düşürür.

Özellikle evde evcil hayvan besleyenler, fiziksel engelliler, yaşlılar, çalışan hanımlar, bekarlar, öğrenciler ve ofisler için robot süpürge kullanımını önemle tavsiye ederiz.

 

 

“OTOMATİK ŞARJ ÖZELLİĞİ” VE “ŞARJ İSTASYONU” NE İŞE YARAR?

Bu ürün gerçek bir robottur, sizin müdahalenize veya desteğinize ihtiyaç duymadan programlandığı zamanda otomatik olarak çalışmaya başlayıp, işini en iyi şekilde yapması beklenir.

Robotun otomatik olarak kendi kendine çalışabilmesi, pil kapasitesinin %20 seviyesine düştüğünde şarj istasyonuna dönerek otomatik olarak kendini şarj etmesi önemli bir özelliktir.

Bazı modeller, temizlik tamamlanmamışsa, şarj sonrasında tekrar temizlik işlemine dönerek kaldığı yerden temizliğe devam eder.

Şarj istasyonunu koyabileceğiniz uygun bir zemin yoksa veya cami, kreş gibi yoğun mekanların temizliğinde kullanacaksanız, otomatik şarj yerine manuel şarj özelliği ile robotun kontrollü kullanımını tavsiye ederiz.

Şarj istasyonunu nemli ve ıslak zeminlere, yoğun buhar oluşabilecek banyo, hamam gibi mekanlara, meteorolojik hadiselerden etkilenebileceği balkon, teras, bahçe gibi açık alanlara koymayınız, robotu ıslak zeminde veya açık alanlarda kullanmayınız.

Ürünü satın aldığınızda ilk defa şarj edecekseniz, en az 6-7 saat olmak üzere mümkünse tüm gece boyunca tam şarj olmasını sağlayın. İlk şarjdan sonraki şarjları Lityum İyon pilin mevcut kapasitesine göre 3-4 saat sürecektir.

 

 

PİLLERİN ÖMRÜ NE KADARDIR?

“Robogil” markalı tüm ürünlerimiz Lityum iyon piller kullanmakta olup, lityum iyon pillerin servis ömrü yaklaşık 1.000 kullanımdır.

Uygun kullanıldığında ve günde en az 1 defa şarj edildiği varsayıldığında, robotunuzun pili teknik olarak yaklaşık 2 yıl 9 ay yeterli gücü üretebilecektir.

Pil ömrünün uzun süre dayanması için robotunuzu hergün en az bir defa ve periyodik olarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kullanım ömrünün sonuna gelmiş veya yanlış kullanım sonucu şarj süresi kısalmış pillerinizi, www.robogil.com sayfamızda bulunan “Yedek Parça” menüsündeki altındaki ilgili ürün serisi linkine (https://www.robogil.com/yedek-parca) tıklayarak, açılacak sayfalardan kolayca bulup uygun fiyata hemen satın alarak değiştirmenizi öneririz.

Yalnızca, ürününüze ait orijinal pillerinin kullanımını öneririz.

 

 

İKİ YAN FIRÇA MI, TEK YAN FIRÇA MI?

Tek yan fırçaya sahip robot süpürgelerin içe doğru dönen tek fırçası, zemindeki maddeleri robotun aksi istikametine doğru saçıp savurabilmekte, alttaki ana fırçaya ve emiş kısmına yönlendirememektedir.

Maddelerin savrulduğu alan robot tarafından halihazırda temizlenmişse, robot o alanı temizlenmiş olarak kabul ettiği için, bir daha o alanın üzerinden geçmeyecek ve sonuçta tam ve etkin bir temizlik sağlanamayacaktır.

İki yan fırçalı robot süpürgelerde, sol fırça saat yönünde, sağ fırça saat yönünün tersinde olacak şekilde birbirlerine ters istikamette dönerek duvar ve mobilya diplerindeki maddeleri savurmadan robotun altındaki ana fırçaya ve emiş ağzına doğru daha etkin olarak yönlendirerek tam ve etkin temizlik sağlar.

İki yan fırçalı robot süpürgelerde, bir yan fırçanın zemindeki maddeleri savurması durumunda, diğer tarafta aksi istikamette dönen yan fırça maddeleri yakalayarak robotun altına yönlendirir. Bu sayede maddeler etrafa savrulup saçılmaz, çok daha iyi bir temizlik sağlanır.

Deforme olmuş yan fırçaları sıcak su içerisinde bekleterek eski formuna kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Sonuç alamazsanız, yan fırçaların yenilenmesini öneririz.

Robotunuz verimlilik düşse de yan fırçalar olmadan da çalışabilir. Yan fırçalar halı saçaklarına, perdeler ve kablolara dolanıyor veya yüksek devirle dönen yan fırçalar yüzünden değerli halılarınızın zarar görmesinden korkuyorsanız, robotunuzu yan fırçaları çıkararak da kullanabilirsiniz.

 

 

“ALT RULO FIRÇA” NE İŞE YARAR?

Robot süpürgenin altında bulunan rulo fırçalar tozları yerden kaldırır ve yan fırçaların yönlendirdiği maddelerle birlikte emiş fanının ürettiği emiş gücünü kullanarak toz haznesine yönlendirir.

Robot süpürgelerde tekli ve ikili rulo fırça sistemleri kullanılabilmekle birlikte, kıl, plastik veya ikisinin birleşimi yapıda olanları bulunmaktadır.

İkili rulo fırçalar tek rulo fırçalara nazaran daha etkin bir temizlik  yapsalar da, robotun fiziksel boyutunun büyüyememesi nedeniyle; iki fırça kullanan ürünlerde ikinci fırçanın ve fırçaları çeviren motor ve dişli sistemlerinin kapladığı ilave alan nedeniyle toz ve su haznesinin boyutları küçük kalabilmektedir.

Bu nedenle son model robotlarda hem kıl hem plastik fırçaların birarada tek bir fırçada bulunduğu tekli fırça modelleri çoğunlukla tercih edilmektedir.

Kıl fırçalar saç, kıl ve evcil hayvan tüyleri gibi hafif maddelerin toplanmasında yüksek performans gösterirken, plastik fırçalar daha çok ağır ve katı maddelerin toplanmasında etkindir.

Hem kıl hem plastik fırça ihtiva edev “V” şekilli iki sıralı fırçalar, temizlenmesi oldukça kolay oldukları ve her iki fırça özelliğini bünyelerinde barındırdıkları için artık genel tercih sebebi olmuşlardır.

Yüksek verimlilik için tüm fırçaların zaman zaman temizlenmesini öneririz.

 

 

“FIRÇA DOLAŞMA ÖNLEME SİSTEMİ” NEDİR?

Hızla dönen yan fırçalarının zemindeki halı püskülleri, kablolar ve perde saçakları gibi nesnelere dolanmasını ve fırça motorlarının zarar görme ihtimalini engellemek üzere bazı robot süpürge modelleri fırça dolaşma önleme sistemi ile donatılmıştır.

Yan fırçaların zemindeki nesnelere dolaşması durumunda, robot dolaşan fırçayı durdurur ve dolaşan fırçayı ters istikamette döndürüp çeşitli manevralar yaparak dolaşan nesneden kurtulmaya çalışır.

Robot kurtulmayı başaramazsa, enerjisini bitirmemek ve olası maddi zararları önlemek maksadıyla bekleme konumuna (Standby) otomatik olarak geçer ve bu konumda sesli rapor (konuşma) fonksiyonu ile sizden yardım ister.

Böyle bir durumda tek yapmanız gereken; robotun dolaştığı nesneden kurtulmasına yardım ederek kaldığı yerden temizliğe devam etmesini sağlamak ve robotun tekrar takılmasını önlemek için gerekli tedbiri almak.

Her ne kadar fırça dolaşma önleme sistemi dolaşmaları yüksek oranda önlese de, verimlilik sağlanması açısından robotunuzun rahat çalışmasını engelleyecek neslerin zeminden kaldırılarak evinizi robotunuza uyumlu hale getirmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

 

 

“ARIZA TESPİT SİSTEMİ” NEDİR?

Bazı robot süpürge modelleri tekerleklerinin bir yere sıkışması, zemin şeklinden dolayı robotun havada asılı kalması veya kullanım kılavuzunda belirtilen olası arıza durumlarında bekleme konumuna (Standby) otomatik olarak geçer ve bu konumda sesli rapor (konuşma) fonksiyonu ile sizi uyarır.

Kullanım kılavuzuna belirtilen şekilde robota müdahale ederek, bulunduğu durumdan kurtalmasını sağlayınız. Eğer robotun arızası devam ediyorsa, açma kapama düğmesi vasıtasıyla robotu kapatıp tekrar açınız.

Durum düzelmezse, Teknik Servisle irtibata geçerek servise gönderiniz. Robotu kendiniz tamir etmeye kalkışmayınız! Garanti etiketlerinin yırtılması halinde, robotunuz garanti kapsamından çıkar.

 

 

“HEPA FİLTRE” NEDİR?

HEPA, ingilizce “High Efficiency Particulate Air” kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır ve “Yüksek Verimli Partiküler Hava Filtresi” anlamına gelir.

Üçüüncü kademe filtre sistemi olarak kullanılan HEPA filtreler, siklon ve hava filtrelerinin yakalayamadığı, havadaki astım ve alerjik belirtilere neden olan çok ince toz partiküllerini yakalar, solunabilir toz, ev tozu akarları, polen ve duman partiküllerini temizleyerek sizi asbest, bakteri, çeşitli toksik tozlardan ve aerosollerden de korur ve evinizdeki solunabilir hava kalitenizi arttırır.

Bebekli aileler ile hassas ve alerjik bünyeli bireylerin kullanımında önemle tavsiye ederiz.

Yüksek verimlilik için zaman zaman HEPA filtrenin fırça ve basınçlı hava ile temizlenmesini öneririz. (“Yıkanılabilir” dense de HEPA filtreleri yıkamayınız ve su ile temizlemeyiniz. Özelliğini kaybetmemesi ve yüksek verim için HEPA filtreyi ıslatmayınız!)

Bünyelerinde fırça ile temizlenemeyecek kadar küçük oranda toz tanelerini tuttukları için ve üzerlerinde zamanla sağlığa zararlı bakterilerin üreme ihtimali kapsamında, HEPA filtrelerin altı ayda bir veya en geç yılda bir kez değiştirilmesini önemle tavsiye ederiz.

 

 

 “ISLAK PASPAS” VE “KURU PASPAS” ÖZELLİĞİ NE İŞE YARAR?

İlk çıkan robot süpürgelere genelde paspas takılamamakta veya zeminin paspas ile silinebilmesi ve hafif sıvı sızıntılarının emilebilmesi ihtiyacına yönelik firmalar robot süpürgelere bir adet kuru paspas ile donatılabilmekte idi.

Robot süpürgelerin teknolojik gelişimine paralel olarak zaman içerisinde zeminin ıslak paspas ile silinmesi ve dezenfektasyonu talebinin ortaya çıkması sonucu yeni çözümler üretilmeye çalışılmış, robot süpürgelere su hazneleri ve ıslak paspas özelliği ilave edilmeye başlanmıştır. Bazı firmalar ise robot paspaslar üreterek, robot süpürgelerle birlikte satma yolunu benimsemiştir.

Son model robot süpürgeler genelde toz haznelerine ilave olarak, bir adet elektronik kontrollü su haznesine ve değiştirilebilir mikrofiber paspaslara sahip olup istediğinizde temizlik robotuna su haznesini ve paspası takarak zeminin silinmesini sağlayabilirsiniz. Zeminin dezenfektasyonu için isterseniz su haznesine iki çay kaşığını geçmeyecek şekilde dezenfektan sıvılar ilave edebilirsiniz.

Robot toz haznesinin çıkarılarak yerine su haznesinin takıldığını ve haznedeki su seviyesini algılayabilir, damlatma kontrolü sayesinde paspası daima hafif nemli olarak tutarak zeminde sıvı birikintisi kalmasını önler, paspas işlemi için en uygun temizlik programını uygular.

Islak paspas işlemini sırasında, kaygan zeminde oluşabilecek düşme tehlikesi nedeniyle insanları uyararak gerekli emniyet tedbirlerini alınız!

Islak paspas özelliği sert zeminlerin temizliği için geliştirilmiştir. Bu nedenle ıslak paspas işlemi öncesinde, robotun ıslak paspasının sürtünmesi nedeniyle nemlenmesi ve kirlenmesi muhtemel halı ve kilimlerinizi zeminden kaldırarak, ıslak paspas işlemi sonrasında tekrar zemine sermenizi veya harita üzerinden halıların bulunduğun alanları yasak alan olarak belirlemenizi tavsiye ederiz.

 

 

“DAMLATMA KONTROLLÜ SU HAZNESİ” NEDİR?

Bazı robot süpürgelerin su haznelerindeki su yer çekiminin gücü ile damlayıp paspası ıslatırken, bazı robotların su haznelerinde elektronik damlatma kontrol ünitesi bulunmaktadır.

Elektronik damlatma kontrol sistemi, paspasın ıslaklık seviyesini istenen seviyede tutarak paspasın eşit ve istenen şekilde ıslatılmasını sağlar. Paspas işlemi tamamlansa veya geçici olarak durdurulsa bile, bekleme sırasında robot su sızdırmaz. Böylece paspas yapılan zeminlerde herhangi bir sızıntı veya paspas izi kalmaz, ıslak zeminde kayarak düşme riski azalır.

Su haznesine bir miktar (en fazla iki çay kaşığı kadar) köpürmeyen ve hoş kokulu yüzey temizleyici sıvılar eklerseniz, hem silinen zeminlerde bakteri ve mikropların üremesini engellemiş olursunuz, hem de eviniz mis gibi kokar! (Çamaşır suları aşındırıcı özellikleri nedeniyle ahşap zeminlerde iz bırakabilir, zemine zarar verebilir!)

Su haznesine belirtilen miktardan fazla dezenfektan sıvı konulması damlatma keçe ve yuvalarına zarar verebilir!

Haznenin içinde bulunan elektronik devrelerin sudan zarar görmemesi için, hazneyi suya daldırmayınız! Doldurma işlemini, kullanma kılavuzunda belirtildiği şekilde hazne su giriş tapasının bulunduğu bölümden yapınız.

 

 

 “SÜPÜRGE” VE “ISLAK PASPAS” İŞLEMİ AYNI ANDA NASIL YAPILIYOR ?

Robot Süpürge ve Paspas’lar, tek bir robotla hem süpürge hem paspas işlevini aynı anda veya ardı ardına yapabilmeniz için geliştirilmişlerdir.

Bazı robot süpürge modellerinde su haznesi ve paspas herhangi bir performans kaybı olmaması için toz haznesi üzerine takılabildiği için “Süpürge” ve “Islak Paspas” işlevi aynı anda yapılmaktadır. Islak paspas işlevi sırasında robot, aynı anda hem süpürür, hem vakum gücü ile emer, hem de ıslak paspası ile zemini silerek temizler. Islak paspas sırasında robot süpürge tarafından emilen tozlar, toz haznesinde birikir. Su haznesi toz haznesinin altına takıldığı için su haznesinin kapasitesi büyük alkanlar için yetersiz kalmakta ve alta takılan su haznesi robotun hareketini bir miktar kısıtlayabilmektedir.

Bir çok son model robot süpürge modellerinde ise, toz haznesi çıkarılarak yerine özel tasarlanmış yüksek kapasiteli su haznesi ve paspas takıldığı için “Süpürge” ve “Islak Paspas” işlevi aynı anda yapılamamakta, süpürge işlemini müteakiben paspas işlemi ardı ardına yapılmalıdır. Toz haznesi çıkarıldığı için, ıslak paspas sırasında robot süpürge tarafından emiş yapılmaz. Ancak değişebilir hazneler nedeniyle su haznesi kapasitesi yüksek olup geniş alanların paspaslanması bu sayede mümkün olmaktadır.

Son nesil robotlarla birlikte titreşimli paspas modelleri görülmeye başlanmış, son model bazı robotlarda ise titreşimli paspaslar yerine robotun iler-geri ve sağa-sola salınımı (Y paterni) ile zeminin daha etkin şekilde silinmesi tercih edilmiştir.

 

 

“UYGULAMA DESTEĞİ” NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Artık günümüzde üretilen 3. Ve 4. Nesil robot süpürgelerin tamamı bir WiFi internet bağlantı kartına ve cep telofonunuza yükleyeceğiniz uygulama desteğine (App) sahip bulunmaktadırlar.

Robot süpürgenize uygulamayı yüklemek için; www.robogil.com sayfamızda bulunan “Teknik Destek/Uygulama Desteği” menüsünde yer alan ilgili (www.robogil.com/appsupport_weback , www.robogil.com/appsupport_smart_life ) linklerine tıklayınız. Açılacak sayfadaki adımları takip ederek, “Android” kullanıcıları Google Play’den, “Apple/iPhone” kullanıcıları ise App Store’dan uygulamayı bularak kolayca cep telofonunuza indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Uygulama sayesinde evde olmadığınızda bile robotunuza kumanda edebilir, tüm fonksiyonlarını kolayca kullanabilir, robotunuzun durumunu, yaptığı temizliği, vb. anlık olarak takip edebilirsiniz.

Robotunuz birden fazla cep telefonundan kumanda edilebilir. İsterseniz aile bireyleriniz uygulamayı kendi cep telefonlarına yükleyerek yetki vermeniz durumunda sizinle aynı anda robota kumanda edebilir, harita dahil tüm uygulama özelliklerini kullanabilirler.

Yeni bir güncellemenin yayınlanması durumunda, uygulamayı otomatik olarak güncelleyebilir, uygulamaya eklenen yeni özellikleri kullanabilirsiniz.

 

 

HARİTA ÖZELLİĞİ NE İŞE YARAR?

Robotunuz, harita özelliği sayesinde ilk çalışmaya başlamasından itibaren sensörleri sayesinde evinizin iki boyutlu bir haritasını hafızasında oluşturmaya başlar ve temizlik bitip şarj istasyonuna başarılı şekilde döndüğünde oluşturduğu haritayı hafızasına kaydeder. Bundan sonraki her çalıştırmada haritayı geliştirerek hafızasınsa saklayacaktır.

Robot, sensörleri sayesinde hafızasında oluşturduğu bu harita ile nesnelerin ve engellerin yerini tam olarak belirler ve ihtiyaç halinde şarj istasyonun yerini kolayca, nesnelere çarpmadan, engellere takılmadan en kısa rotayı izleyerek bulur.

Robotun harita çizim fonksiyonunun düzgün olarak çalışması, robotun nesnelere çarpmadan, engellere takılmadan şarj istasyonuna kolayca dönebilmesi ve zeminde manevra yapabilmesi için; temizlik sırasında robota müdahale etmeyiniz, açma-kapama düğmesinden kapatıp açmayınız, robotu yerinden oynatmayınız, taşımayınız ve döndürmeyiniz. Tüm bu müdahaleler robotunuzun harita oryantasyonunu kaybetmesine ve engellerin, nesnelerin ve şarj istasyonunun yerlerinin haritada kaymasına, dönmesine neden olacak ve robotun harita oluşturmasını ve manevra kabiliyetini kötü yönde etkileyecektir.

Robota bu çeşit istenmeyen müdahaleler yapılsa bile, robot sahip olduğu sensörler sayesinde tekrar oryantasyon sağlamaya çalışarak çalışmaya devam edecek, gerektiğinde şarj istasyonunun yerini biraz arasa da, sonunda bulacaktır.

Robotun hafızasındaki haritanın silinmesi veya robotun mevkiinin değişmesi durumunda robot yeni bir harita oluşturacaktır.

Robotların gelişimine paralel olarak, her geçen gün çoklu harita, oda seçimi, odaları renklendirme ve isim verme, oda temizlik sırası belirleme, sanal duvar çizimi, temizlik alanı belirleme, yasak alan belirleme, gibi gelişmiş yazılım özellikleri robotlara eklenmekte olup, yeni uygulama sürümlerinin yayınlanması sonucu zaman içerisinde bu özellikler robotunuza wifi bağlantısı sayesinde otomatik olarak eklenebilmektedir.

 

 

ESLAM CAYRO NAVİGASYONU NEDİR?

Robotunuzun bünyesinde, yön algılayıcı (Gyro) ve hız algılayıcı (Speed Sensors) gibi bazı hassas sistemler bulunmaktadır.

Robot bu sistemler sayesinde hangi yöne, ne kadar mesafe hareket ettiğini hesaplayarak hafızasında evinizin iki boyutlu dinamik bir haritasını oluşturur.

Robot, kızılötesi sensörleri ve ön tamponu ile önüne çıkan engel ve nesneleri, boşluk sensörleri ile merdivenleri algılar ve oluşturduğu haritada bunların yerlerini işaretler. Böylece robot, engel ve nesnelerin yerini bilir, çarpmadan etraflarından dolanabilir, düşüp devrilmez. Oluşturduğu iki boyutlu dinamik harita sayesinde tüm zemini kaplayacak şekilde temizlik planı yapar ve uygular. Nesnelerin yerinin değiştiğini farkettiğinde, haritayı günceller.

Akıllı bir robot süpürgeden beklenen tüm bu yüksek kapasiteli hesaplamaların anlık ve hatasız yapılabilmesi için, bazı modeller çoklu işlemcilere sahiptir.

Robotunuzun işletim sistemi, yazılımı, anakartı, WiFi kartı, işlemcisi, sensörleri ve uygulama desteği ne kadar gelişmişse, robotunuz o kadar “Akıllı” olacaktır ve “Dinamik Hesaplama”, “Durumsal Farkındalık”, “Kendi Kendine Öğrenme” gibi fonksiyonlara sahip olacaktır.

Bunu cep telefonlarınının özelliklerine benzetebilirsiniz. Akıllı temizlik robotları da cep telefonları gibi yüksek teknolojiye sahip olmalarına ilave olarak; hareket kabiliyetleri ve gelişmiş sensörleri vasıtasıyla 2,5 saatlere varan fiziksel manevralar yaparak, yüksek kapasiteli lityum iyon pilleri ve fırçasız elektirik motorları vasıtasıyla oldukça yüksek emiş güçleri üreterek, ıslak ve kuru temizlik yapma imkanına sahiptirler.

Teknolojinin gelişimi ile cep telefonlarının boyutları artık belli bir standarda kavuşmuş ve hepsi birbirine yakın ve standart bir dış görünüşe sahip olsa da, fiyat farkını belirleyen ana unsur; telefonların sahip olduğu teknoloji, kalite ve kullanışlılıktır.

Artık tüm telefon markalarında bir kamera olmasına karşılık, bugünkü sorun kamera olup olmaması değil, kameranın teknolojisi, kalitesi ve kullanışlılığıdır.

Aynı şekilde, görünüm olarak birbirine benzeyen, hatta aynı özelliklere sahip olduğu iddia edilen temizlik robotlarının teknolojisi, ürün kalitesi ve kullanışlılığı çok farklı olabilmektedir!

Müşterilerimizin temizlik robotu seçerken ve fiyat karşılaştırması yaparken bu hususa dikkat etmelerini önemle rica ederiz.

 

 

HD KAMERA NE İŞE YARAR?

Bazı 3. Nesil robot süpürgelere (Stella-300 RSP) HD kalitesinde görüntü aktarımı yapabilen kameralar takılmıştır.

Kameranın ana amacı robot temizlik yaparken veya mobilya ve yatak altı gibi ulaşılması zor yerlere robot süpürgenizi sevkettiğinizde, cep telefonu uygulaması aracılığı ile robotun gözünden muhtemel engelleri ve kirli alanları görerek etkin bir temizlik sağlayabilmektir.

Ayrıca, robot otomatik olarak çalışırken bir engele takılıp kendini kurtaramazsa, harita özelliği ve kameradan alacağınız anlık görüntüler yardımıyla robotu daha etkin bir şekilde kurtarmayı deneyebilirsiniz.

Kameranın hareket sensörü  sayesinde robotunuz evde yokken bir alarm sistemi olarak kullanabilir, hareket sensörünün hassasiyetini cep telefonun uygulaması üzerinde ayarlayabilirsiniz. Robot evde bir hareket algıladığında uygulama üzerinden size bir ikaz iletecektir.

 

 

KABLOSUZ GÖRÜNTÜ AKTARIMI (P2P) NEDİR?

Veri paylaşımı denildiğinde aklımıza ilk olarak Bluetooth teknolojisi gelmektedir. Fakat günlük yaşamı kolaylaştıran Bluetooth teknolojisi tek bir merkezi sistem üzerinden bağlantı yapabilen bir IP adresine ihtiyaç duyar.

Bluetooth teknolojisi artık yerini daha büyük ve anlık veri aktarımı yapabilen, mobil cihazlarla uyumlu ve sizlere daha fazla esneklik sağlayan Kablosuz Görüntü Aktarma (Peer To Peer-P2P) teknolojisine bırakmaktadır.

Bazı 3. Nesil robot süpürgeler (Stella-300 RSP), WiFi internet bağlantısı üzerinden yüksek kalitedeki HD kamera görüntülerinin ve hopörlerden alınan ortam seslerinin anlık olarak aktarılabilmesi için, Kablosuz Görüntü Aktarım (P2P) sistemi ile donatılmıştır.

Tek yapmanız gereken, robotunuzun bulunduğu yerdeki WiFi hizmet şifresini cep telefonunuza indirdiğiniz uygulamaya girmek! Robotunuzu ve HD kamerayı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

İsterseniz robotunuzun Görüntülü Arama (Video Call) özelliği sayesinde, evdeki sevdiklerinizle canlı olarak görüntülü ve sesli görüşme yapabilirsiniz.

 

 

LAZER NAVİGASYONU (LIDAR) NEDİR?

Bazı 3. ve 4. Nesil robot süpürgelere ESLAM Cayro navigasyona ilave olarak robota takılan Lazer Işını Tespit ve Mesafe Ölçüm Sensörleri (Light Detection And Ranging-LIDAR) ile donatılmış ve ortamın haritası çok kısa sürede etkin bir şekilde çıkarılabilmiştir.

Lidar sistemleri çok hassas harita ve navigasyon imkanı sunmakla birlikte döner lazer başlığın tozlu ortamlardan etkilenmesi ve olası arıza ihtimali ile yüksek maliyetler nedeniyle robot üreticileri “Kamera Navigasyonu” gibi nispeten pasif sensör kullanan daha uygun çözümlere yönelmişlerdir.

 

 

KAMERA NAVİGASYONU NEDİR?

Bazı 4. Nesil robot süpürgelere takılan yüksek çözünürlüklü kameralar, gelişmiş anakart ve çoklu işlemciler ile görüntü işleme yazılımları sayesinde görsel navigasyon ve nesneleri tanımlayabilme özelliği eklenmeye başlanmıştır.

Kamera Navigasyona sahip ürünler Lazer Navigasyona nazaran daha uygun fiyatlı, tozlu ortamlardan en az etkilenen ve sensör arıza oranları sıfıra yakın sistemler olmakla birlikte harita çıkarma kabiliyetleri ilk çalıştırmada oldukça hassas bir harita oluşturan Lazer Navigasyona göre aynı hassasiyetteki bir haritayı bir-iki çalıştırma sonrasında oluşturabilmektedirler. Ancak her çalıştırmada hafızada sakladıkları harita detaylarını iyileştirmeleri sayesinde, birkaç çalıştırma sonrasında Lazer Navigasyonlu modellerden geri kalmamakta, hatta uzun süreli kullanımda tercih sebebi olabilmektedirler.

Bazı robot üreticilerinin son zamanlarda (ESLAM navigasyona ek olarak) her iki sistemin dezavantajlarını giderecek şekilde; her iki sistemi birlikte kullanan (LIDAR + KAMERA navigasyonlu) yüksek maliyetli ürünleri piyasaya sürdüleri görülmektedir.

 

 

Teknolojinin baş döndürücü gelişimi hızla devam ederken, “Robogil Akıllı Robot Ailesi” olarak sektördeki son gelişmeleri sizlere en uygun şekilde ve güvenle ulaştırmak için çabalıyoruz...