SIK SORULAN SORULAR

 

“Robogil” markalı ürünlerin CE belgesi var mı?

Evet. Robogil markalı tüm ürünler CE ve TSE uyumluluk belgeli olup, ürünlerimiz Türkçe Garanti Belgesi ve Kullanım Kılavuzuna sahiptir.

Ürünlerimize ait örnek bir “Garanti Belgesi”, “www.robogil.com” internet adresimizdeki “Teknik Destek” menüsünde bulunan “Garanti Belgesi” linki altında yayımlanmaktadır.

 

TSE Uyumluluk Belgesi nedir?

Birçok firma ürünlerini yabancı üreticilerin verdiği uluslararası CE belgesi ile satmaktadır.

Robogil, ithal ettiği tüm uluslararası CE belgeli ürünlerini satışa sunmadan önce uluslararası akrediteye sahip yerli test firmalarına test ettirerek, her bir ürün serisi için “TSE Uyumluluk Belgesi” almaktadır.

Robogil, “CE” belgeli tüm ürünlerine “TSE Uyumluluk Belgesi” almakla, ürünlerinin TSE standartlarına da uygun olduğunu onaylatarak ikinci bir kalite kontrolü ile ürün kalitesinden ödün vermemeyi amaçlamaktadır.

Ürünlerimize ait ilgili TSE Uyumluluk Belgeleri, “www.robogil.com” internet adresimizdeki “Teknik Destek” menüsünde bulunan “TSE Uyumluluk Belgeleri” linki altında yayımlanmaktadır.

 

Satış sonrasında hizmet veriyor musunuz?

Evet. Şirketimiz “Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi”ne sahiptir.

Şirketimize ait geçerli Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi, “www.robogil.com” internet adresimizdeki “Teknik Destek” menüsünde bulunan “Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi” linki altında yayımlanmaktadır.

“Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi” kapsamında, ülke çapında 36 adet servis ağımız, yeterli ve uygun fiyatlı yedek parça stoğumuz ve kolayca ulaşabileceğiniz Müşteri Hizmetlerimiz ile her zaman hizmetinizdeyiz.

 

“Robogil” markalı ürünlerin garanti süresi ne kadar?

Tescilli “Robogil” markasına sahip tüm ürünlerimiz 2 yıl gövde ve 6 ay pil garantisine sahiptir. (Garanti süresi başlangıcı fatura tarihidir.)

 

 

Garanti süresince herhangi bir ücret ödeniyor mu?

Garanti süresince; yetkili teknik servis hizmeti, onarım, parça değişimi ve çift yönlü kargo hizmetleri ücretsizdir, herhangi bir ücret talep edilmez. (Kullanıcı kaynaklı arızalar garanti kapsamı dışındadır.)

 

 

Nasıl “Yetkili Teknik Servis Hizmeti” talep ederiz?

www.robogil.com” internet adresimizdeki “Teknik Destek” menüsünde bulunan “Yetkili Teknik Servis Hizmeti” linkini tıklayarak, teknik destek talebinde bulunabilirsiniz.

Yetkili teknik servis personelimiz talebinizle ilgili en kısa sürede sizle irtibata geçerek teknik destek talebiniz ve ilgili ürün konusunda sizden detaylı bilgi alacak, yapılacak işlemler ve tahmini teknik destek süresi hakkında sizi bilgilendirecektir.

“Robogil” markalı her bir ürüne ait bir adet “8682328783” ile başlayan 13 haneli bir “Barkod Numarası” ve bir adet “SN:” ile başlayan 14 haneli “Seri Numarası” bulunmaktadır.

Her bir ürün için, biri ürünün üzerinde, biri ürünün orijinal kutusunda ve biri de garanti belgesinin üzerinde olmak üzere, Barkod ve Seri Numarasını ihtiva eden toplam 3 adet ürün etiketi bulunmaktadır.

www.robogil.com” internet adresi üzerinden “Teknik Destek” talebi yaptığınızda veya yetkili teknik servis personelimiz sizinle irtibata geçtiğinde, lütfen ürün etiketi üzerinde bulunan “Seri Numarası” ve faturanızda bulunan “Fatura Tarihi” bilgisini yetkili teknik servis personelimiz ile paylaşınız.

Faturanızı kaybetmişseniz, garanti süresinin hesaplanmasında satıcı firma veya şirketimizin kayıtları esas alınmaktadır.

 

Arızalı ürünü Yetkili Teknik Servis’e nasıl göndeririz?

Arızalı ürününüzü yurt çapına yaygın 36 adet Yetkili Teknik Servis’imize bizzat elden teslim edebileceğiniz gibi, günümüzde en uygun ve hızlı yol olan ücretsiz kargo hizmetini kullanarak Ana Yetkili Teknik Servis’imize göndermenizi tavsiye ederiz.

Ücretsiz kargo hizmetimiz ile arızalı ürünü Ana Yetkili Teknik Servis’imize göndermeniz durumunda, lütfen yetkili teknik servis personelimiz tarafından size özel iletilecek “Müşteri Numarası”nı belirterek ve hashas bir cihaz olan ürünün kargoda zarar görmemesi için orijinal çift karton kutusu içerisine koyarak kargolayınız.

Elinizde ürünün orijinal karton kutuları bulunmuyorsa, teknik servis personelimiz herhangi bir ücret talep etmeden boş haldeki orijinal karton kutuları derhal size kargo ile gönderecektir.

Kargoda zarar görmemesi için, lütfen arızalı ürünü size iletilecek orijinal çift karton kutuya koyarak Ana Yetkili Teknik Servis’imize kargolayınız.

Yetkili teknik servis tarafından 20 gün içerisinde arıza giderilemezse, yasal mevzuat gereği garanti kapsamındaki arızalı ürün yenisi veya benzer bir ürün ile değiştirilir. (Onarım süresince geçen zaman, garanti süresine eklenir.)

 

 

Nasıl yedek parça temin edebilirim?

“Robogil” markalı tüm ürünlerin orijinal yedek parçaları www.robogil.com sayfamızda bulunan “Yedek Parça” menüsü altındaki ilgili ürün serisi linkine tıklayarak, açılacak sayfalardan kolayca bulup uygun fiyata hemen satın alabilirsiniz.

Robogil, satışa sunduğu her ürün serisinin servis ömrü süresince gerekli olabilecek miktarda orijinal yedek parçayı stoklarında bulundurmaktadır.

Yalnızca, “Robogil” markalı orijinal yedek parçaların kullanımını öneririz.

 

 

Ürünlerin servis ömrü ne kadar?

Robogil markalı tüm ürünlerin servis ömrü 10 yıldır.

Robogil, garanti süresi sonunda ücret karşılığı verilen yetkili teknik servis hizmeti, onarım, parça değişimi ve çift yönlü kargo hizmetlerinin de Satış Sonrası Hizmetler’in devamı olarak süratle ve uygun fiyatla karşılanmasını amaçlamaktadır.

Satın aldığınız akıllı temizlik robotu gelişmiş ve pahalı bir ürün olup, uzun yıllar güvenle size hizmet edebilmesi için geliştirilmiştir.

 

Akıllı temizlik robotu alırken nelere dikkat etmeliyim?

Yapacağınız teknik detay ve fiyat incelemesine ilave olarak, ürün satın alırken ilgilendiğiniz ürün internette bulunan güvenilir ve bilinen marketlerde satılıyor olsa dahi, biraz zamanınızı ayırarak satıcı firma hakkında da detaylı bir inceleme yapmanızı ve piyasa fiyatlarının altında %40 - %50 gibi büyük indirim oranları gösterilerek çok ucuza satılan ürünlerde, ürünü uzun yıllar kullanacağınızı göz önünde bulundurularak;

 • CE ve mümkünse TSE uygunluk belgesine sahip ürünler satan,
 • Ürünlerine 2 yıllık yasal garanti süresi veren,
 • Ürünle birlikte Türkçe Garanti Belgesi ile Türkçe Kullanım Kılavuzu sunan,
 • Gerektiğinde ürün iade, iptal ve değişim yapabilen,
 • Ürünün servis ömrü boyunca yetkili teknik servis hizmeti, bol miktarda ve uygun fiyatlı yedek parça ve her zaman ulaşabileceğiniz çözüm ve müşteri memnuniyeti odaklı müşteri hizmeti sunabilen,
 • “Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi” sahibi olan,
 • Yurtdışından her çeşit ürün getirerek bunların arasında 1-2 model robot süpürge satmayı deneyenler yerine, “Akıllı Temizlik Robotu” sektörüne yatırım yaparak bu sektörde profesyonel faaliyet gösteren ve yalnızca “Akıllı Temizlik Robotu” satan, müşterilerine sürekli ve bol çeşit sunabilen,

 güvenilir ve kurumsal firmaları tercih etmenizi önemle tavsiye ederiz.

 

“3.ncü Nesil Temizlik Robotu” ne demek?

Temizlik robotları yaklaşık on yıllık bir geçmişe sahip olup, bu süre içerisinde teknolojideki gelişmeler doğrultusunda robotların boyutları ve ağırlıkları küçülmüş, buna mukabil olarak robotların yazılım, işlemci, sensör, pil, motor, manevra kapasiteleri ve fonksiyonları artmış, görünümleri daha şık hale gelerek fiyatları makul seviyelere düşmüştür.

İlk dönem çıkan robotlar 1. Nesil olarak kabul edilmekle birlikte, günümüzdeki temizlik robotları teknik özelliklerine göre 2. Nesil ve 3. Nesil olarak sınıflandırılabilirler.

Bir temizlik robotunun 3. Nesil olarak sınıflandırılabilmesi için kesin bir sınır bulunmamakla birlikte genel olarak; internet bağlantı özelliği (wifi), cep telefonu uygulama desteği (app), harita çizimi, akıllı navigasyon sistemi, %98 ve üzeri yüksek kaplama oranı, haftalık programlama özelliği, lityum iyon pil ve A++ Enerji Sınıfı gibi gelişmiş teknik özelliklere sahip olması beklenir.

 

“RS”, “RSP” ve “CTR” ne demek?

Robogil, robot süpürgelerin sahip olduğu özellikleri kısaca belirleyebilmek için “RS” ve “RSP” kısaltmalarını kullanmayı tercih etmiştir.

Paspas özelliği bulunmayan veya su haznesi olmadan yalnızca kuru paspas özelliğine sahip Robot Süpürge’ler (RS) kısaltması ile,

Su haznesi ve ıslak paspas özelliği bulunan Robot Süpürgeler ise, Robot Süpürge ve Paspas olarak adlandırılarak (RSP) kısaltmasıyla belirtilmiştir.

Benzer şekilde, Cam Temizleme Robotları (CTR) kısaltması ile belirtilmiştir.

 

Robot süpürgelerin elektirik süpürgelerinden farkı nedir?

Robot süpürgeler, sizi yormadan ve vaktinizi almadan günde en az bir defa evinizin rutin ve otomatik olarak temizlenebilmesi maksadıyla geliştirilmişlerdir.

Elektirik süpürgelerinin ağırlıkları ve her gün kullanılmalarının fiziksel zorlukları karşısında, robot süpürgeler temizlikte önemli bir devrim yaratmaktadır.

Elektirik süpürgelerinin mevcut aparatları, hortum ve bağlantı noktaları üretilen emiş gücünde kaçak ve kayıplara neden olabilmektedir. Robot süpürgeler kompak dizaynları sayesinde herhangi bir aparat, hortum ve bağlantı noktası içermediği için, üretilen emiş gücü robotun altında bulunan emiş haznesine kayıpsız olarak aktarılmakta ve temizlikte yüksek etkinlik sağlanabilmektedir.

Robot süpürgelerin kolay kullanımı sayesinde yatak ve mobilya altları dahil evinizin her köşesi günlük otomatik olarak temizlendiği için, evinizde tozdan ve kirden eser kalmaz, elektirik süpürgesini kullanma ihtiyacınız gün geçtikçe azalır.

Robot süpürgeler, elektirik süpürgesini açma ve kapama derdine son verir, gereksiz kablo ve aparatlarından sizi kurtarır, evde size daha fazla alan ve kendinize ayırabileceğiniz zaman sunar.

Robot süpürgeler, piyasada satılan en sessiz elektririk süpürgelerinden çok daha sessizdirler ve 55DB altındaki gürültü seviyeleri ile sizi ve aile bireylerinizi rahatsız etmeden sessizce çalışırlar.

Robot süpürgeler, elektirik süpürgesi kullanım ihtiyacınızı önemli seviyede düşürür.

Özellikle evde evcil hayvan besleyenler, fiziksel engelliler, yaşlılar, çalışan hanımlar, bekarlar, öğrenciler ve ofisler için robot süpürge kullanımını önemle tavsiye ederiz.

 

“Otomatik Şarj Özelliği” ve “Şarj İstasyonu” ne işe yarar?

Bu ürün gerçek bir robottur, sizin müdahalenize veya desteğinize ihtiyaç duymadan programlandığı zamanda otomatik olarak çalışmaya başlayıp, işini en iyi şekilde yapması beklenir.

Robotun otomatik olarak kendi kendine çalışabilmesi, pil kapasitesinin %10 seviyesine düştüğünde şarj istasyonuna dönerek otomatik olarak kendini şarj etmesi önemli bir özelliktir.

Bazı modeller, temizlik tamamlanmamışsa, şarj sonrasında tekrar temizlik işlemine dönerek kaldığı yerden temizliğe devam eder (Stella Serisi).

Şarj istasyonunu koyabileceğiniz uygun bir zemin yoksa veya cami, kreş gibi yoğun mekanların temizliğinde kullanacaksanız, otomatik şarj yerine manuel şarj özelliği ile robotun kontrollü kullanımını tavsiye ederiz.

Şarj istasyonunu nemli ve ıslak zeminlere, yoğun buhar oluşabilecek banyo, hamam gibi mekanlara, meteorolojik hadiselerden etkilenebileceği balkon, teras, bahçe gibi açık alanlara koymayınız, robotu ıslak zeminde veya açık alanlarda kullanmayınız.

Ürünü satın aldığınızda ilk defa şarj edecekseniz, en az 6 saat olmak üzere mümkünse tüm gece boyunca tam şarj olmasını sağlayın. İlk şarjdan sonraki şarjları Lityum İyon pilin mevcut kapasitesine göre 3-4 saat sürecektir.

 

Pillerin ömrü ne kadardır?

“Robogil” markalı tüm ürünlerimiz Lityum iyon piller kullanmakta olup, lityum iyon pillerin servis ömrü yaklaşık 1.000 kullanımdır.

Uygun kullanıldığında ve günde en az 1 defa şarj edildiği varsayıldığında, robotunuzun pili teknik olarak yaklaşık 2 yıl 9 ay yeterli gücü üretebilecektir.

Pil ömrünün uzun süre dayanması için robotunuzu hergün en az bir defa ve periyodik olarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kullanım ömrünün sonuna gelmiş veya yanlış kullanım sonucu şarj süresi kısalmış pillerinizi, www.robogil.com sayfamızda bulunan “Yedek Parça” menüsündeki altındaki ilgili ürün serisi linkine tıklayarak, açılacak sayfalardan kolayca bulup uygun fiyata hemen satın alarak değiştirmenizi öneririz.

Yalnızca, “Robogil” markalı orijinal pillerin kullanımını öneririz.

 

İki yan fırça mı, tek yan fırça mı?

Tek yan fırçaya sahip robot süpürgelerin içe doğru dönen tek fırçası, zemindeki maddeleri robotun aksi istikametine doğru saçıp savurabilmekte, alttaki ana fırçaya ve emiş kısmına yönlendirememektedir.

Maddelerin savrulduğu alan robot tarafından halihazırda temizlenmişse, robot o alanı temizlenmiş olarak kabul ettiği için, bir daha o alanın üzerinden geçmeyecek ve sonuçta tam ve etkin bir temizlik sağlanamayacaktır.

İki yan fırçalı robot süpürgelerde, sol fırça saat yönünde, sağ fırça saat yönünün tersinde olacak şekilde birbirlerine ters istikamette dönerek maddeleri savurmadan robotun altındaki ana fırçaya ve emiş ağzına doğru daha etkin olarak yönlendirerek tam ve etkin temizlik sağlar.

İki yan fırçalı robot süpürgelerde, bir yan fırçanın zemindeki maddeleri savurması durumunda, diğer tarafta aksi istikamette dönen yan fırça maddeleri yakalayarak robotun altına yönlendirir. Bu sayede maddeler etrafa savrulup saçılmaz, çok daha iyi bir temizlik sağlanır.

Deforme olmuş yan fırçaları sıcak su içerisinde bekleterek eski formuna kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Sonuç alamazsanız, yan fırçaların yenilenmesini öneririz.

Robotunuz verimlilik düşse de yan fırçalar olmadan da çalışabilir. Yan fırçalar halı saçaklarına, perdeler ve kablolara dolanıyor veya yüksek devirle dönen yan fırçalar yüzünden değerli halılarınızın zarar görmesinden korkuyorsanız, robotunuzu yan fırçaları çıkararak kullanabilirsiniz.

 

“Alt Rulo Fırça” ne işe yarar?

Robot süpürgenin altında bulunan rulo fırçalar, yan fırçaların yönlendirdiği maddelerin robotun ürettiği emiş gücüyle birlikte toz haznesinde toplanmasını sağlar ve eskiden kullanılan Gırgır’lar ile aynı prensibe sahiptir.

Robot süpürgelerde tekli ve ikili rulo fırça sistemleri kullanılabilmekle birlikte, kıl veya plastik yapıda olanları bulunmaktadır.

Kıl fırçalar saç, kıl ve evcil hayvan tüyleri gibi hafif maddelerin toplanmasında yüksek performans gösterirken, plastik fırçalar daha çok ağır ve katı maddelerin toplanmasında etkindir.

Yüksek verimlilik için tüm fırçaların zaman zaman temizlenmesini öneririz.

 

“Hoparlör” ve “Sesli Rapor (Konuşma) Özelliği” ne işe yarar?

Bazı 3. Nesil robot süpürge modelleri bünyelerindeki hoporlör vasıtasıyla “Sesli Rapor” yani konuşma özelliğine sahiptir.

Robot çalışma süresince yaptığı işlemleri veya arıza, sıkışma gibi olağan üstü durumlarda müdahale edebilmeniz için size durumunu sesli olarak rapor eder.

 

“Fırça Dolaşma Önleme Sistemi” nedir?

Hızla dönen yan fırçalarının zemindeki halı püskülleri, kablolar ve perde saçakları gibi nesnelere dolanmasını ve fırça motorlarının zarar görme ihtimalini engellemek üzere bazı robot süpürge modelleri fırça dolaşma önleme sistemi ile donatılmıştır (Stella Serisi).

Yan fırçaların zemindeki nesnelere dolaşması durumunda, robot dolaşan fırçayı durdurur ve dolaşan fırçayı ters istikamette döndürüp çeşitli manevralar yaparak dolaşan nesneden kurtulmaya çalışır.

Robot kurtulmayı başaramazsa, enerjisini bitirmemek ve olası maddi zararları önlemek maksadıyla bekleme konumuna (Standby) otomatik olarak geçer ve bu konumda sesli rapor (konuşma) fonksiyonu ile sizden yardım ister!

Böyle bir durumda tek yapmanız gereken; robotun dolaştığı nesneden kurtulmasına yardım ederek kaldığı yerden temizliğe devam etmesini sağlamak.

Her ne kadar fırça dolaşma önleme sistemi dolaşmaları yüksek oranda önlese de, verimlilik sağlanması açısından robotunuzun rahat çalışmasını engelleyecek neslerin zeminden kaldırılmasını tavsiye ederiz.

 

“Arıza Tespit Sistemi” nedir?

Bazı robot süpürge modelleri tekerleklerinin bir yere sıkışması, zemin şeklinden dolayı robotun havada asılı kalması veya kullanım kılavuzunda belirtilen olası arıza durumlarında bekleme konumuna (Standby) otomatik olarak geçer ve bu konumda sesli rapor (konuşma) fonksiyonu ile sizi uyarır (Stella Serisi).

Kullanım kılavuzuna belirtilen şekilde robota müdahale ederek, bulunduğu durumdan kurtalmasını sağlayınız. Eğer robotun arızası devam ediyorsa, açma kapama düğmesi vasıtasıyla robotu kapatıp tekrar açınız.

Durum düzelmezse, robotu tamir etmeye kalkışmayınız! Garanti etiketlerinin yırtılması halinde, robotunuz garanti kapsamından çıkar.

 

Neden “Siklon Filtre” ?

Siklon filtre prensibi; yan ve rulo fırçalar tarafından emiş ağzına yönlendirilerek yüksek emiş gücü ile emilen iri partiküllerin, yüksek devirde döndürülmesi sonucu, emilen hava içerisinde bulunan ve havadan ağır maddelerin merkezkaç (santrifüj) kuvveti sonucu yanlara itilerek ayrıştırılmasıdır.

Emilen hava siklon filtrelerin merkezinde bir siklon (girdap) oluşturur. Havadan ağır tozlar ve parçalar siklonun yan cidarlarına savrulur. Tozlar ve parçacıklar cidardan siklonun alt hunisine ve oradan toz haznesine düşerken, emilen hava orta kısımdan yukarıya doğru yönelerek filtrelerden geçer, müteakiben hava çıkış kanallarına yönlendirilerek robotu terk eder.

Siklon filtreler toz yükünün fazla olduğu robot süpürge sistemlerinde, filtre öncesi birinci kademe toz tutucu olarak görev yaparak ikinci ve üçüncü kademe filtrelere giden toz yükünü azalttıkları ve yapıları gereği temizlenmeye ihtiyaç duymadıkları için önemle tavsiye edilir.

 

“Hava Filtresi” nedir?

Robot süpürgelerde genellikle birinci kademe siklon filtreden sonra, ikinci kademe filtre olarak yüksek verimli hava filtreleri (Fine Air Filter) kullanılır. Emilen hava içerisinde bulunan ve siklon filtre tarafından ayrıştırılamayan çok küçük zerrelerin gözenekli filtre yapısı tarafından fiziksel olarak tutulmasında kullanılırlar.

Yüksek verimlilik ve düzgün hava akışının sağlanması için zaman zaman filtrenin fırça ile temizlenmesini öneririz. (Su ile temizlemeyiniz, filtreyi ıslatmayınız!)

 

“HEPA Filtre” nedir?

HEPA, ingilizce “High Efficiency Particulate Air” kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır ve “Yüksek Verimli Partiküler Hava Filtresi” anlamına gelir.

3. kademe filtre sistemi olarak kullanılan HEPA filtreler, siklon ve yüksek verimli hava filtrelerinin yakalayamadığı, havadaki astım ve alerjik belirtilere neden olan çok ince toz partiküllerini yakalar, solunabilir toz, ev tozu akarları, polen ve duman partiküllerini temizleyerek sizi asbest, bakteri, çeşitli toksik tozlardan ve aerosollerden de korur ve evinizdeki solunabilir hava kalitenizi arttırır.

Bebekli aileler ile hassas ve alerjik bünyeli bireylerin kullanımında önemle tavsiye ederiz.

Yüksek verimlilik için zaman zaman HEPA filtrenin fırça ile temizlenmesini öneririz. (Su ile temizlemeyiniz, filtreyi ıslatmayınız!)

Bünyelerinde fırça ile temizlenemeyecek kadar küçük oranda toz tanelerini tuttukları için ve üzerlerinde zamanla sağlığa zararlı bakterilerin üreme ihtimali kapsamında, HEPA filtrelerin yılda bir kez değiştirilmesini önemle tavsiye ederiz.

 

“Zikzak Temizlik Modu” nedir, nasıl kullanılır?

Zemindeki belirli bir nokta etrafındaki yaklaşık 3x2 metrekarelik bir alanın süratle temizlenmesi için tavsiye edilir.

Temizlenmesi istenen belirli bir noktadan başlayarak birbirine paralel ve bitişik çizgiler halinde sıralı bir temizlik paterni oluşturur.

Robot bu modda, temizlenmesi istenen noktadan başlayarak bir futbol sahasının çimlerinin birbirine paralel biçilme şekli gibi, birbirine paralel ancak ters ittikamette bir patern oluşturur.

Robot temizliğe başladığı noktadan istikamette yaklaşık 3 metre gittikten sonra, sağ tarafından geriye 180 derece dönerek ilk çizgiye paralel olarak ilerler. Robot başlangıç noktasına yanal konuma gelince, bu sefer sola 180 derece dönerek 2. çizgiye paralel 3. bir çizgi oluşturur. Bu şekilde yanal mesafe yaklaşık 2 metreye ulaşınca, robot ters istikamete dönerek paterni ters yönde uygular ve başladığı noktada temizlik işlemini bitirir.

Çok kirlenen bölgelerin temizlenmesinde veya yere birşey döküldüğünde bu mod kullanılabilir. Tek yapmanız gereken robotu temizlenmesini istediğiniz bölgeye uzaktan kumanda veya cep telefonu uygulaması vasıtasıyla sevk edip, robot istenilen bölgeye ulaştığında zikzak temizlik komutu vermek.

 

“Nokta Temizlik Modu” nedir, nasıl kullanılır?

Zikzak Temizlik moduna benzer, ancak temizlik pareni genişleyen spiral şeklinde, dairevidir.

Zemindeki belirli bir nokta etrafındaki yaklaşık 2 metre çaplı alanın süratle temizlenmesi için tavsiye edilir.

Robot bu modda, temizlenmesi istenen nokta etrafında genişleyen çizgiler halinde spiral bir patern oluşturur. Spiralin genişliği yaklaşık 2 metreye ulaşınca, robot ters istikamete dörerek daralan spiral şeklinde zemini tekrar temizler ve başladığı noktada temizlik işlemini bitirir.

Çok kirlenen bölgelerin temizlenmesinde veya yere birşey döküldüğünde bu mod kullanılabilir. Tek yapmanız gereken robotu temizlenmesini istediğiniz bölgeye uzaktan kumanda veya cep telefonu uygulaması vasıtasıyla sevk edip, robot istenilen bölgeye ulaştığında nokta temizlik komutu vermek.

 

“Kenar Temizlik Modu” nedir, nasıl kullanılır?

Duvar ve mobilya kenarlarının temizlenmesi için tavsiye edilir.

Robot bu modda, temizlenmesi istenen zeminin duvar ve mobilya kenarlarını köşe bucak silecek şekilde bir patern oluşturur.

 

“Otomatik Temizlik Modu” nedir, nasıl kullanılır?

En çok kullanılan temizlik modudur.

Geniş alanların en kısa sürede, en yüksek yüksek kaplama oranıyla temizlenmesi için tavsiye edilir.

Robot temizliğe optimum temizlik imkanı veren “Zikzak” temizlik modunun gelişmiş bir şekli ile başlar ve temizliği “Kenar” temizlik modu ile sonlandırır.

Zikzak temizlik modundan farkı, robot bu modda da Zikzak temizlik modunda olduğu gibi birbirine paralel ve bitişik çizgiler halinde patern oluşturur, ancak bu alan yaklaşık 3x2 metrekarelik bir alanla sınırlı kalmak yerine, temizlenecek tüm zemini kaplayacak kadar geniştir ve zeminin şekline uyum sağlar.

Otomatik mod, herhangi bir temizlik modu seçilmediğinde, otomatik olarak veya tek tuş komutuyla manuel olarak da başlatılabilir.

 

“Yüksek Temizlik Modu” nedir, nasıl kullanılır?

Bazı robot süpürgeler yüksek temizlik modu özelliğine sahiptir (Stella serisi). Bu mod ile robotun emiş gücü arttırılarak seçilen temizlik modunda daha güçlü bir temizlik yapması sağlanır.

Zeminin veya halılarınızın normalden daha kirli olduğunu düşünüyor ve robotun çok daha güçlü ve derinlemesine bir temizlik yapmasını istiyorsanız, cep telefonu uygulaması vasıtasıyla emiş gücünü arttırabilirsiniz.

Emiş gücünün arttırılması durumunda robotun pil kapasitesinin daha kısa dayanacağı unutulmamalıdır. Yine de bu durumda, robotunuz şarjını otomatik olarak tamamlayıp temizliğe kaldığı yerden yüksek emiş gücünde devam edecektir!

 

“Temizlik Programı” nedir, nasıl kullanılır?

Robotunuzun otomatik olarak temizliğe başlamasını istediğiniz gün ve saat bilgisini, robotun dijital ekran göstergesi üzerindeki tuşlar veya cep telefonu uygulaması vasıtasıyla belirleyerek, istediğiniz kadar “Temizlik Programı” oluşturabilirsiniz.

Yeni bir temizlik programı ile oluşturulan programlar arasında robota kendini şarj edebileceği kadar 3-4 saatlik yeterli zamanı bırakmayı unutmayınız.

Robot oluşturulan temizlik programları kapsamında programlandığı gün ve saatte otomatik olarak çalışmaya başlayacak, temizliği tamamladığında şarj istasyonun dönerek bekleme moduna (Standby) geçecektir.

 

“Zamanlı Temizlik Modu (Randevu Zamanı)” nedir, nasıl kullanılır?

Oluşturduğunuz temizlik programlarından bağımsız olarak, Zamanlı Temizlik Modu’nda belirleyeceğiniz bir saatte robotunuzun sadece bir kez çalışması için istediğiniz kadar “Randevu Zamanı” oluşturabilirsiniz.

Yeni bir randevu zamanı ile oluşturulmuş olan diğer randevu zamanları ve temizlik programları arasında robota kendini şarj edebileceği kadar 3-4 saatlik yeterli zamanı bırakmayı unutmayınız.

Robotunuz ayarlandığı randevu zamanında bir defaya mahsus otomatik olarak çalışmaya başlayacak, temizliği tamamladığında şarj istasyonun dönerek bekleme moduna (Standby) geçecektir. Bu durum, temizlik programlarını etkilemez.

 

“Islak Paspas” ve “Kuru Paspas” özelliği ne işe yarar?

İlk çıkan robot süpürgelere genelde paspas takılamamakta veya zeminin paspas ile silinebilmesi ve hafif sıvı sızıntılarının emilebilmesi ihtiyacına yönelik firmalar robot süpürgelere bir adet kuru paspas ile donatılabilmekte idi.

Robot süpürgelerin teknolojik gelişimine paralel olarak zaman içerisinde zeminin ıslak paspas ile silinmesi ve dezenfektasyonu talebinin ortaya çıkması sonucu yeni çözümler üretilmeye çalışılmış, robot süpürgelere su hazneleri ve ıslak paspas özelliği ilave edilmeye başlanmıştır. Bazı firmalar ise robot paspaslar üreterek, robot süpürgelerle birlikte satma yolunu benimsemiştir.

Son model robot süpürgeler genelde toz haznelerine ilave olarak, bir adet damlatma kontrollü su haznesine ve değiştirilebilir mikrofiber paspaslara sahip olup istediğinizde temizlik robotuna su haznesini ve paspası takarak zeminin silinmesini sağlayabilirsiniz. Zeminin dezenfektasyonu için isterseniz su haznesine dezenfektan sıvılar ilave edebilir, parkelerinizin cilalanması için cilalayıcı sıvılar kullanabilirsiniz.

Robot toz haznesinin çıkarılarak yerine su haznesinin takıldığını ve haznedeki su seviyesini algılayabilir, damlatma kontrolü sayesinde paspası daima hafif nemli olarak tutarak zeminde sıvı birikintisi kalmasını önler, paspas işlemi için en uygun temizlik programını uygular.

Islak paspas işlemini sırasında, kaygan zeminde oluşabilecek düşme tehlikesi nedeniyle insanları uyararak gerekli emniyet tedbirlerini alınız!

Islak paspas özelliği sert zeminlerin temizliği için geliştirilmiştir. Bu nedenle ıslak paspas işlemi öncesinde, robotun ıslak paspasının sürtünmesi nedeniyle nemlenmesi ve kirlenmesi muhtemel halı ve kilimlerinizi zeminden kaldırarak, ıslak paspas işlemi sonrasında tekrar zemine sermenizi tavsiye ederiz.

 

“Damlatma Kontrollü Su Haznesi” nedir?

Bazı robot süpürgelerin su haznelerindeki su yer çekiminin gücü ile damlayıp paspası ıslatırken, bazı robotların su haznelerinde elektronik damlatma kontrol ünitesi bulunmaktadır (Stella Serisi).

Elektronik damlatma kontrol sistemi, paspasın ıslaklık seviyesini istenen seviyede tutarak paspasın eşit ve istenen şekilde ıslatılmasını sağlar. Paspas işlemi tamamlansa veya geçici olarak durdurulsa bile, bekleme sırasında robot su sızdırmaz. Böylece paspas yapılan zeminlerde herhangi bir sızıntı veya paspas izi kalmaz, ıslak zeminde kayarak düşme riski azalır.

Su haznesine bir miktar köpürmeyen ve hoş kokulu yüzey temizleyici sıvılar eklerseniz, hem silinen zeminlerde bakteri üremesini engellemiş olursunuz, hem de eviniz mis gibi kokar! (Çamaşır suları ahşap zeminlerde iz bırakabilir, zemine zarar verebilir!)

Haznenin içinde bulunan elektronik devrelerin sudan zarar görmemesi için, hazneyi suya daldırmayınız! Doldurma işlemini, kullanma kılavuzunda belirtildiği şekilde hazne su giriş tapasının bulunduğu bölümden yapınız.

 

“Islak Paspas Şarj Emniyeti” nedir?

Islak paspas şarj emniyeti özelliğine sahip bazı gelişmiş robot süpürgeler, su haznesi takılıyken elektrik şokuna sebep olmamak için şarj istasyonun yanına dönüp bekler, komut verilse dahi istasyona oturmaz. Bu durum emniyetiniz için geliştirilmiş bir özellik olup, arıza değildir!

Şarj için su haznesini çıkarıp toz haznesini takınız, robot otomatik olarak şarj istasyonuna oturacaktır.

 

“Süpürge” ve “Islak Paspas” işlemi aynı anda nasıl yapılıyor ?

Robot Süpürge ve Paspas’lar, tek bir robotla hem süpürge hem paspas işlevini aynı anda veya ardı ardına yapabilmeniz için geliştirilmişlerdir.

Bazı robot süpürge modellerinde su haznesi ve paspas herhangi bir performans kaybı olmaması için toz haznesi üzerine takılabildiği için “Süpürge” ve “Islak Paspas” işlevi aynı anda yapılmaktadır. Islak paspas işlevi sırasında robot, aynı anda hem süpürür, hem vakum gücü ile emer, hem de ıslak paspası ile zemini silerek temizler. Islak paspas sırasında robot süpürge tarafından emilen tozlar, toz haznesinde birikir (Galaxia serisi).

Bazı robot süpürge modellerinde ise, toz haznesi çıkarılarak yerine özel tasarlanmış yüksek kapasiteli su haznesi ve paspas takıldığı için “Süpürge” ve “Islak Paspas” işlevi aynı anda yapılamamakta, süpürge işlemini müteakiben paspas işlemi ardı ardına yapılmalıdır. Toz haznesi çıkarıldığı için, ıslak paspas sırasında robot süpürge tarafından emiş yapılmaz (Stella serisi).

 

“Sertleştirilmiş Cam Tavan” ne işe yarar?

Bazı robot süpürge modellerinin (Stella Serisi) gövdelerinin üst kısmında sertleştirilmiş camdan (Tempered Glass) bir tavan bulunmaktadır. Bu cam tavan, robotunuzun temizlik sırasında mobilya ve yatak altlarına girerken sürtünmesi durumunda, çizilme ve zarar görme ihtimalini minimuma indirir.

Küçük çocuklar robotu bir oyuncak olarak görüp oyun oynama, robot üzerine malzemeler koyarak taşıtma veya robotun üzerine çıkma eğilimindedirler. Bu sertleştirilmiş cam tavan çocukların robota verebileceği zararı minimuma indirir, robotunuzun şık görünümünü uzun süre muhafaza etmesini sağlayarak, kolayca temizlenmesini sağlar.

Temzilik robotları elektirikli ev aletleri olup, oyuncak değildir! Çocukların ve robotun zarar görmemesi için, robotun üzerine basılmasına, çıkılmasına ve robotun oyun maksadıyla kullanılmasına engel olunuz.

Evinize gelen misafirlerinizi ikaz ediniz! Robot süpürgeler ev basküllerine benzetilebildikleri için, baskül sanılarak tartılmak için üstüne çıkılması durumunda, üzerine çıkan kişi ve robotunuz zarar görebilecektir.

 

“Uygulama Desteği” nedir, nasıl kullanılır?

Artık günümüzde üretilen 3. Nesil robot süpürgelerin tamamı bir WiFi internet bağlantı kartına ve cep telofonunuza yükleyeceğiniz uygulama desteğine (App) sahip bulunmaktadırlar.

Robot süpürgenize uygulamayı yüklemek için; www.robogil.com sayfamızda bulunan “Teknik Destek/Uygulama Desteği” menüsünde yer alan ilgili linke tıklayınız. Açılacak sayfadaki adımları takip ederek, “Android” kullanıcıları Google Play’den, “Apple/iPhone” kullanıcıları ise App Store’dan uygulamayı bularak kolayca cep telofonunuza indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Uygulama sayesinde evde olmadığınızda bile robotunuza kumanda edebilir, tüm fonksiyonlarını kolayca kullanabilir, robotunuzun durumunu, yaptığı temizliği, vb. anlık olarak takip edebilirsiniz.

Robotunuz birden fazla cep telefonundan kumanda edilebilir. İsterseniz aile bireyleriniz uygulamayı kendi cep telefonlarına yükleyerek yetki vermeniz durumunda sizinle aynı anda robota kumanda edebilir, harita dahil tüm uygulama özelliklerini kullanabilirler.

Yeni bir güncellemenin yayınlanması durumunda, uygulamayı otomatik olarak güncelleyebilir, uygulamaya eklenen yeni özellikleri kullanabilirsiniz.

 

Harita özelliği ne işe yarar?

Robotunuz, harita özelliği sayesinde ilk çalışmaya başlamasından itibaren evinizin iki boyutlu bir haritasını hafızasında oluşturmaya başlar ve her çalıştığında yeni bir harita çizer.

Robot hafızasında oluşturduğu bu harita sayesinde, nesnelerin ve engellerin yerini tam olarak belirler ve ihtiyaç halinde şarj istasyonun yerini kolayca, nesnelere çarpmadan, engellere takılmadan en kısa rotayı izleyerek bulur.

Robotun harita çizim fonksiyonunun düzgün olarak çalışması, robotun nesnelere çarpmadan, engellere takılmadan şarj istasyonuna kolayca dönebilmesi ve zeminde manevra yapabilmesi için; temizlik sırasında robota müdahale etmeyiniz, açma-kapama düğmesinden kapatıp açmayınız, robotu yerinden oynatmayınız, taşımayınız ve döndürmeyiniz. Tüm bu müdahaleler robotunuzun harita oryantasyonunu kaybetmesine ve engellerin, nesnelerin ve şarj istasyonunun yerlerinin haritada kaymasına, dönmesine neden olacak ve robotun manevra kabiliyetini kötü yönde etkileyecektir.

Robota bu çeşit istenmeyen müdahaleler yapılsa bile, robot sahip olduğu kızılötesi sensörler sayesinde tekrar oryantasyon sağlamaya çalışarak çalışmaya devam edecek, gerektiğinde şarj istasyonunun yerini biraz arasa da, sonunda bulacaktır.

 

Cayro Navigasyonu nedir?

Robotunuzun bünyesinde, yön algılayıcı (Gyro) ve hız algılayıcı (Speed Sensors) gibi bazı hassas sistemler bulunmaktadır.

Robot bu sistemler sayesinde hangi yöne, ne kadar mesafe hareket ettiğini hesaplayarak hafızasında evinizin iki boyutlu dinamik bir haritasını oluşturur.

Robot, kızılötesi sensörleri ve ön tamponu ile önüne çıkan engel ve nesneleri, boşluk sensörleri ile merdivenleri algılar ve oluşturduğu haritada bunların yerlerini işaretler. Böylece robot, engel ve nesnelerin yerini bilir, çarpmadan etraflarından dolanabilir, düşüp devrilmez. Oluşturduğu iki boyutlu dinamik harita sayesinde tüm zemini kaplayacak şekilde temizlik planı yapar ve uygular. Nesnelerin yerinin değiştiğini farkettiğinde, haritayı günceller.

Akıllı bir robot süpürgeden beklenen tüm bu yüksek kapasiteli hesaplamaların anlık ve hatasız yapılabilmesi için, bazı modeller (Stella Serisi) çift işlemciye sahiptir.

Robotunuzun işletim sistemi, yazılımı, anakartı, WiFi kartı, işlemcisi, sensörleri ve uygulama desteği ne kadar gelişmişse, robotunuz o kadar “Akıllı” olacaktır ve “Dinamik Hesaplama”, “Durumsal Farkındalık”, “Kendi Kendine Öğrenme” gibi fonksiyonlara sahip olacaktır.

Bunu cep telefonlarınının özelliklerine benzetebilirsiniz. Akıllı temizlik robotları da cep telefonları gibi yüksek teknolojiye sahip olmalarına ilave olarak; hareket kabiliyetleri ve gelişmiş sensörleri vasıtasıyla 2,5 saatlere varan fiziksel manevralar yaparak, yüksek kapasiteli lityum iyon pilleri ve fırçasız elektirik motorları vasıtasıyla oldukça yüksek emiş güçleri üreterek, ıslak ve kuru temizlik yapma imkanına sahiptirler.

Teknolojinin gelişimi ile cep telefonlarının boyutları artık belli bir standarda kavuşmuş ve hepsi birbirine yakın ve standart bir dış görünüşe sahip olsa da, fiyat farkını belirleyen ana unsur; telefonların sahip olduğu teknoloji, kalite ve kullanışlılıktır.

Artık tüm telefon markalarında bir kamera olmasına karşılık, bugünkü sorun kamera olup olmaması değil, kameranın teknolojisi, kalitesi ve kullanışlılığıdır.

Aynı şekilde, görünüm olarak birbirine benzeyen, hatta aynı özelliklere sahip olduğu iddia edilen temizlik robotlarının teknolojisi, kalitesi ve kullanışlılığı çok farklı olabilmektedir!

Müşterilerimizin temizlik robotu seçerken ve fiyat karşılaştırması yaparken bu hususa dikkat etmelerini önemle rica ederiz.

 

Sanal Duvar nedir, ne işe yarar?

Bazı robot süpürgeler (Astra ve Galaxia Serisi) sanal duvar cihazları ile uyumlu çalışmaktadırlar.

Sanal duvar cihazı, cihazın ön kısmından doğrusal bir kızılötesi ışık hüzmesi yayarak robotun üzerinde bulunan kızılötesi sensörlerin bu hüzmeyi algılamasını ve böylece robotun hüzmenin diğer tarafına geçmesini engeller.

Evinizde robotun girmesini istemediğiniz alanların önüne, balkon kapısı gibi açık mahallere açılan kapı girişlerine, cami gibi geniş alanların sık kullanılan ön saflarının temizlenmesi maksadıyla öndeki iki üç sıra safın arkasına bir sanal duvar oluşturacak şekilde cihazı yerleştirerek kullanabilirsiniz.

Robotunuzun kutu içeriğinde 1 adet sanal duvar cihazı ve 2 adet büyük boy (D Size) pil bulunmaktadır. Cihazı kullanmak için, sanal duvar cihazının içerisine 2 adet büyük boy pili uygun şekilde yerleştiriniz.

Robotun girmesini istemediğiniz kısmın önüne, sanal bir duvar oluşturacak şekilde cihazı yerleştirerek üzerindeki düğme vasıtasıyla cihazı açınız.

Cihazın üzerinde bulunan 3 kademeli mesafe ayar düğmesi ile yayınlayacağı kızılötesi ışık hüzmesi boyutunu; kısa (2,5 metre), orta (5 metre) veya uzun (7,5 metre) mesafeye ayarlayınız.

Kullanmadığınızda pil ömrünü muhafaza etmek için cihazı kapatınız. Uzun süre kullanılmayacak veya cihaz nakledilecekse, pilleri çıkararak muhafaza ediniz.

Birden fazla sanal duvar cihazına ihtiyaç duymanız halinde, diğer yedek parçaları temin edebileceğiniz şekilde; www.robogil.com sayfamızda bulunan “Yedek Parça” menüsündeki ilgili ürün serisi linkine tıklayarak, açılacak sayfadan ürünü uygun fiyata hemen satın alabilirsiniz.

 

Aldığım robot süpürgenin cep telefonu uygulaması özelliği yok, harita çizmiyor mu?

Robotun hafızasında bir harita oluşturması ile sizin cep telofonunuza yükleyeceğiniz uygulama üzerinden robotun hafızasında oluşturduğu bu haritayı görebilmeniz ayrı hususlardır.

Günümüzde, navigasyon özelliği ve otomatik temizlik modlarına sahip bir robot süpürgenin hafızasında dinamik bir harita oluşturmadan yüksek kaplama oranı sağlayacak şekilde çalışması beklenemez.

Cep telefonunuza yükleyeceğiniz uygulama sayesinde, robotunuzun hafızasında oluşturduğu haritayı ve bu harita üzerinde robotun temizlediği alanları, belirlediği engel ve boşlukları, robotun konumunu anlık olarak görebilirsiniz.

Hızla gelişen temizlik robotu uygulama yazılımları sayesinde, bazı modellerde bulunan “Sanal Duvar” ve “Oda Seçimi” özelliklerinde olduğu gibi, harita ekranına parmağınızla çizeceğiniz sınır çizgileri (No-Go Lines) ile robotunuzun çalışma alanı sınırlarını belirleyerek robotunuzla karşılıklı etkileşimde bulunabileceğiniz ek özelliklerin çok kısa süre içerisinde robotlara kazandırılması beklenmektedir.

Size uzun yıllar hizmet edecek bir temizlik robotu seçerken, gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek için cep telefonu uygulamasına sahip olan modelleri seçmenizi önemle tavsiye ederiz.

 

HD Kamera ne işe yarar?

Bazı 3. Nesil robot süpürgelere (Stella-300 RSP) HD kalitesinde görüntü aktarımı yapabilen kameralar takılmaya başlanmıştır.

Kameranın ana amacı robot temizlik yaparken veya mobilya ve yatak altı gibi ulaşılması zor yerlere robot süpürgenizi sevkettiğinizde, cep telefonu uygulaması aracılığı ile robotun gözünden muhtemel engelleri ve kirli alanları görerek etkin bir temizlik sağlayabilmektir.

Ayrıca, robot otomatik olarak çalışırken bir engele takılıp kendini kurtaramazsa, harita özelliği ve kameradan alacağınız anlık görüntüler yardımıyla robotu daha etkin bir şekilde kurtarmayı deneyebilirsiniz.

 

Kablosuz Görüntü Aktarımı (P2P) nedir?

Veri paylaşımı denildiğinde aklımıza ilk olarak Bluetooth teknolojisi gelmektedir. Fakat günlük yaşamı kolaylaştıran Bluetooth teknolojisi tek bir merkezi sistem üzerinden bağlantı yapabilen bir IP adresine ihtiyaç duyar.

Bluetooth teknolojisi artık yerini daha büyük ve anlık veri aktarımı yapabilen, mobil cihazlarla uyumlu ve sizlere daha fazla esneklik sağlayan Kablosuz Görüntü Aktarma (Peer To Peer-P2P) teknolojisine bırakmaktadır.

Bazı 3. Nesil robot süpürgeler (Stella-300 RSP), WiFi internet bağlantısı üzerinden yüksek kalitedeki HD kamera görüntülerinin ve hopörlerden alınan ortam seslerinin anlık olarak aktarılabilmesi için, Kablosuz Görüntü Aktarım (P2P) sistemi ile donatılmıştır.

Tek yapmanız gereken, robotunuzun bulunduğu yerdeki WiFi hizmet şifresini cep telefonunuza indirdiğiniz uygulamaya girmek! Robotunuzu ve HD kamerayı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

İsterseniz robotunuzun Görüntülü Arama (Video Call) özelliği sayesinde, evdeki sevdiklerinizle canlı olarak görüntülü ve sesli görüşme yapabilirsiniz.

 

 

Robot süperge alırken nelere dikkat edilmeli?

 

 1. 1. Eski bir robot almak istemezsiniz, ilk olarak satıcıya robotun üretim tarihini sorun ! Alacağınız robot mümkünse son 6 ay-1 yıl içinde üretilmiş olsun. Teknoloji ve robot özellikleri çok hızlı gelişiyor, unutmayın!

 

 1. 2. 500 USD altında satılan iyi bir akıllı robot bulduğunuzu düşünüyorsanız, bir daha düşünün ! Unutmayın alacağınız robot yüksek teknoloji içeren ithal bir ürün. Nasıl ki, iyi bir cep telefonunu çok ucuza alamıyorsanız, iyi bir akıllı robotu da çok ucuza alamamanız normal.

 

 1. 3. Robotunuzun ters istikamette (yani içeri doğru) dönen iki adet yan fırçası olsun! Bir adet yan fırçalı modeller toz ve kirleri bir taraftan toplarken, diğer taraftan dağıtır!

 

 1. 4. Robotu evde kullanacaksanız, HEPA filtre işin olmazsa olmazı! Evdeki alerjenleri, mikro organizmaları ve tozu bitiriyor!

 

 1. 5. Ayakkabı ile girilen ofisler için HEPA filtre kullanımı anlamsız. İyi bir hava filtresi yeterli olacaktır. HEPA filtre yerine; biri plastik diğeri kıl olan çift rulo fırçalı modelleri seçmeniz daha iyi! (Ev için tek rulo fırça yeterli, geniş toz haznesi ve hepa filtre için yer açılsın.)

 

 1. 6. Su haznesi ve ıslak paspas artık bir standart, paspas için ayrı bir robot almanıza gerek yok! (Düzenli ıslak mendil masrafı yapmak istemiyorsanız, ıslak mendilli modellerden uzak durun!)

 

 1. 7. Yüksek güçte çalışırken bile 3. Nesil bir temizlik robotunun sizi ve sevdiklerinizi rahatsız etmemesi için gürültü seviyesinin 55 desibelin altında olması beklenir! 60-65 desibellik yüksek gürültü seviyesi olan modellerden kaçının! (Desibel değerler doğrusal artmadığı için, 5-10 desibel farklar oldukça fazla bir gürültü seviyesi demektir.)

 

 1. 8. Robotunuzun en önemli parçası; emiş gücünü üreten motorudur. İyi bir fırçasız motorun boyutları küçük olmalı, yıllarca sorunsuz çalışmalı, enerji verimliliği yüksek (A++) olmalı ve gürültü seviyesi düşük (<55db) olmalıdır. Buna mükabil halı üzerinde etkin temizlik yapabilmesi için, düşük çalışma gücünde bile en az 1400 pa (paskal) emiş gücü üretebilmelidir! (Şuan için piyasanın en iyisi; Japon NIDEC marka motora sahip modelleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.)

 

 1. 9. Robotunuzun bataryası mutlaka Lityum-İyon olmalı! Lityum-İyon bataryalar; güvenli, verimli, uzun ömürlü ve çabuk şarj olurlar! (Ni-Ca bataryalar uzun şarj, bu mukabil kısa çalışma süresi, yangın ve patlama riski barındırdığı için kullanımını tavsiye etmiyoruz.)

 

 1. 10. Robotunuzun normal çalışma gücündeki çalışma süresi en az 2,5 saat (150 dakika) ve üzeri olmalıdır (paspas modunda robot emiş yapmazsa, çalışma süresi en az 6-7 saat olmalıdır). Robotunuzun sahip olacağı yüksek kalitede bir motor ve Lityum-İyon batarya ikilisi size 2,5 saat çalışma süresini garantileyecektir. Böylece robotunuz zorlanmadan oldukça geniş alanları bile tek seferde temizleyebilir.

 

 1. 11. Çok iyi bir konumlama özelliği sunan LAZER navigasyonlu modelleri tercih ederken dikkatli olmanızı öneririz. Sonuçta robotunuz otonom araçlar gibi yoğun araç trafiğine çıkmayacak! Bu modellerde, robot enerjisinin önemli bir bölümünü lazer sisteminin çalışmasına ve hassas konumlandırmaya ayırdığı için robotun temizlik yapmaya fazla enerjisi kalmayabiliyor! Lazerin perde ve tül gibi örtüleri bir engel olarak görmesi sonucu örtülerin altına girememesi sorununa ilave olarak, robotun gövde yüksekliğine bir de lazer kulesinin yüksekliğinin eklenmesi sonucu mobilyaların altına girememesi de ilave bir çıkmaz oluşturuyor! Bu çıkmazlar nedeniyle lazer navigasyonlu sistemler yavaş yavaş terk edilirken, en efektif çözümü sunan cayrolu navigasyon sistemleri ise diğer yandan hızla geliştirilmeye devam ediyor. Çok yeni bir teknoloji barındıran görüntülü (Visual) navigasyon sistemlerinin, pazar için hazır olup olmadığı ise tartışmalı başka bir konu!

 

 1. 12. Nesnelere temas etmeyen robotlar başta iyiymiş gibi görünse de, bazı mahsurlarından dolayı artık terk edilen bir teknolojiye sahipler. Yetişkinlerin duyma frekans aralığının üstünde yüksek ses frekansı kullanan bu robotlar da lazer navigasyon sistemleri gibi perde ve tül örtüleri bir engel olarak görür. Robot nesnelere temas etmediği için, mobilyalar ve duvarların dibinde zamanla temizlenemeyen 3-4 cm.lik bir toz kuşağı oluşur. Bu yüksek frekanslı ses sizi rahatsız etmese de, evinizdeki bebekler ve evcil hayvanlar aşırı rahatsız olurlar. Bebekler ağlamaya başlar, evcil hayvanlar hemen aşırı tepki vererek kaçışırlar. Alacağınız robotun Kızılötesi (yani Infrared) sensörlere ve ön kısmında bir adet hassas temas tamponuna sahip olmasını öneririz. Bu modeller mobilyalarınıza hafifçe temas edebilir. Bu nedenle robotun devirebileceği  biblo gibi nesneleri yerden kaldırmanız en iyisi.

 

 1. 13. Robotunuzun mobilya altlarına rahatça girebilmesi için yüksekliğinin 7 cm’i, sehpa ve sandalye bacaklarının arası gibi dar mekanlarda manevra yapabilmesi için genişliğininse 30 cm’i geçmemesine dikkat edin. Piyasada standart bir motora sahip olan robotların yüksekliği motorun boyutundan dolayı 9 cm’den aşağı değil. (Japon NIDEC motora sahip robotların yüksekliği 7 cm civarında oluyor.)

 

 1. 14. Robotunuzun mobilya altlarına girip çıkarken çizilmemesi ve evdeki çocukların veya evcil hayvanlarınızın robota kolay kolay zarar vermemesi için robotun üst kısmında çizilmeye dayanıklı cam gövde olmasına dikkat edin. Robotunuz çevresel etkenlerden zarar görmez ve her zaman ilk günkü şıklığında, tertemiz  size hizmet eder.

 

 1. 15. Konuşma fonksiyonu olan robotları tercih etmenizi öneririz. Robot çalışma sırasında size durumu ile ilgili sesli bilgi verecektir. Özellikle bir sorun olduğunda robotun durumu size rapor etmesi önemli olabiliyor. Dilerseniz rahatsız edilmemek için robotun konuşma fonksiyonunu kapatıp açabilirsiniz.

 

 1. 16. Evinizde WİFİ imkanı varsa ve eğer işte ve tatilde iken bile evinizdeki robotu kontrol etmek isterseniz, cep telefonu uygulaması olan modelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca, haftalık programlama, harita ve hd kamera izleme gibi bazı fonksiyonların yalnızca cep telefonu uygulaması aracılığı ile yapılabildiğini unutmayın.

 

 1. 17. Son olarak, robotunuzu kurumsal bir satıcıdan almanızı tavsiye ederiz! Robogil; yabancı ve yerli rakiplerinden farklı olarak; artık ayrı bir sektör olarak kabul edilen “Akıllı Robotlar” alanında uzmanlaşmak ve bu alandaki ihtiyaca yüksek ürün kalitesi, uygun fiyat politikası, bol çeşit ve son model ürünler ile cevap vermek maksadıyla kurulmuştur. Yurtdışından ithal edilerek tescilli “Robogil” markası adı altında satılan tüm ürünlerimiz, "TSE Uyumluluk Belgesi"ne sahiptir. Robogil ayrıca, “T.C. Ticaret Bakanlığı” tarafından verilen “Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi”ne de sahiptir. Bu belge kapsamında "2 yıllık garanti süresince" firmamız tarafından verilen; "Yetkili Teknik Servis" ve "Çift Yönlü Kargo" hizmetlerinin tamamı ücretsizdir. Robogil, ürünlerinin yüksek kalitesi yanında; "Yetkili Teknik Servis" hizmeti, uygun fiyatlı ve bol "Yedek Parça" hizmeti, kolay ulaşılabilir ve çözüm odaklı "Müşteri Hizmetleri" ile "Satış Sonrası Destek Hizmeti" sayesinde mevcut rakiplerinden ayrışmaktadır.